ПІК пропонує пригадати, які в Івано-Франківську розвився кінорух після 1945 року. Між іншим, саме в цей рік кінотеатр «Тон» (сучасний «Люм’єр») отримав нову назву — «кінотеатр імені І. Франка».
Радянський період
Разом із тим, радянською владою були закриті кінотеатри «Беллона» (була навпроти Білого будинку, на території військових казарм), «Казино» (пізніше перейменоване на «Рай», вул. Мазепи, 10) та «Варшава» (розміщувався в готелі «Австрія», в донедавна – «Дністер»).
А от інші отримали нові назви: «Уранія» стала «кінотеатром імені Т. Шевченка», а «Олімпія» — «Піонер».
Літні кінотеатри
У післявоєнні роки набули широкої популярності літні кінотеатри. Робились вони просто — на стіні будинку вапном малювали білий квадрат, а навпроти ставили декілька дерев’яних лавок.
У вихідні приїжджала машина з кінопроектором і показувала кіно. Найпопулярніший літній кінотеатр був біля палацу Потоцьких, там, де тепер вулиця 2000‑ліття Різдва Хрестового.
“Трембіта” в парку
Відкриті кінозали мали значний успіх у населення, і тому у 1955 році в парку звели стаціонарний літній кінотеатр «Трембіта».
Цей будинок, що носить яскраво виражені риси гуцульської архітектури, зберігся і до сьогодні.
“Кінотеатр Горького” на Мазйлях
Окрім старих театрів кіно, відкривались нові. Так, у приміщенні колишнього монастиря братів Василіан, що на Майзлях, відкрили «кінотеатр імені М. Горького».
“Комсомолець” на Княгинині
А у 1954 році на вулиці Галицькій, у колишньому молитовному будинку християн-євангелістів, відкрився “Комсомолець”.
Дитячий кінотеатр “Піонер”
У 1960‑х роках закривають кінотеатр Шевченка, проте на честь Кобзаря перейменовують дитячий кінотеатр “Піонер”.
Широкоформатний “Космос”
Будувались і нові кінотеатри. Так, у 1963 році на старому єврейському цвинтарі постав «Космос».
Цікавим є те, що в ніч перед відкриттям пройшла сильна злива, і стеля рухнула. На щастя, ніхто не загинув, але багато мешканців міста побачили в цьому Божу кару за знесення цвинтаря.
“Патріот” на БАМі
А у 1970-х роках у мікрорайоні БАМ збудували обласний призовний пункт. При ньому постійно діяв кінотеатр «Патріот» — як засіб для патріотичного виховання молоді та популяризації військової справи.
Мережа відеозалів
У часи перебудови в місті виникає ціла мережа відеозалів. Але перед розпадом СРСР кількість кінотеатрів різко зменшується. У 1990 році приміщення кінотеатру Горького повертають братам Василіанам, а у «Комсомольці» влаштовують Народний дім Княгинин.
В середині 1990‑х припиняють своє існування «Патріот» та кінотеатр Шевченка. Найдовше функціоували «Космос» і «Франка», але й вони не втримались на плаву. У XXI століття Івано-Франківськ вступив, не маючи жодного кінотеатру.
Модерновий “Люм’єр”
Але широкий екран все ж таки повернувся до міста. Спочатку мережа кінотеатрів «Лінія кіно» реанімувала «Космос», а незабаром у приміщенні кінотеатру Франка відкрився театр кіно “Люм’єр”.
Читайте також:
- Назад в минуле: популярні бістро старого Івано-Франківська (ФОТО)
- Невідоме про відоме: еволюція тролейбусного руху в Івано-Франківську (ФОТО)
- Назад в минуле: еволюція міського автобусного руху Івано-Франківська (ФОТО)
- Назад в минуле: фонтани старого Івано-Франківська (ФОТО)
- Ракета, танк, літак: звідки взялися і куди поділися мілітарні пам’ятники Франківська (ФОТО)
- Примари радянського минулого: п’ять “мертвих” будівель в Івано-Франківську (ФОТО)
- Будинки-привиди Івано-Франківська: ТОП-10 покинутих кам’яниць (ФОТО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram
Читайте нас у тг