На Прикарпатті коні, що катають туристів, мають особливий вигляд, пише ПІК.
«У моїх коней раз на 3-4 місяці — оновлення. Усе за останніми тенденціями конячої гуцульської моди. Більше того, аби катати туристів коням насамперед потрібна добра шкіряна упряж та міцні добротні підкови. Кують коня в середньому раз на три-чотири місяці, або при потребі”, — каже Василь Кікінчук з Верховини, власник кількох коней.
Майжке усі вони—гуцульської породи: низькорослі, витривалі та спокійні. Тому гості карпатського краю із задоволенням сідають на них верхи та їздять на бричці, запряженій «гуцуликами».
Далі чоловік розповідає:
“Аби запрягти коней в бричку потрібні: кантар, шлея, віжки, наритники, хомут, недоуздки, піддупки, для прикрас—дзвіночки та китиці. Важливим є й хомут, це така конструкція з двох напівкругів, що утворюють кільце навколо нижньої частини шиї. Віжками або віжковими посторонками хомут з’єднується з голоблями. Окрім цього, на тулубі коня є спеціальні ремені—шлеї”.
Упряж чоловік замовляє у місцевих майстрів-шорників, її шиють із коров’ячої чи бичачої добре вичиненої шкіри. Зі свинячої упряж неміцна і довго не прослужить.
«А ще коняча «вдяганка» має бути міцною і м’якою, щоби не муляла тварин. Я відчуваю добротну упряж на дотик: вона гладка, а коли потягнеш руками, то анітрохи не розтягується»,— ділиться професійними таємницями Василь Кікінчук.
Також упряж повинна бути красивою і яскравою, аби приїжджим запам’яталася. Отож, коли на конях катаються туристи, то господар обов’язково одягає гривастих в «святкове».
Скажімо, прикрашену тисненими візерунками: ромбами, колами, зубцями, ялинками вуздечку; чіпляє довкола голови від 7 до 11 продовгуватих (шульків) або круглих (шелегінд) дзвіночків. Кожен заввишки 10-15 сантиметрів та важить 250-300 грам.
Прикрашає чоловік коней і китицями з червоних або жовтих вовняних ниток. Кожна китиця завдовжки 10-15 сантиметрів та важить 50-80 грам.
«Ці прикраси з ниток роблю власноруч. Купляю на базарі нитки, намотую їх на паперове коло, а згодом розрізую, зв’язую та чіпляю на два боки від вуздечки, іноді одну біля основи хвоста. Також заплітаю своїм коням коси на гривах та хвостах», — хвалиться Василь Кікінчук.
За приблизними підрахунками, нова упряж та прикраси для одного коня сьогодні коштують 10-13 тисяч гривень. За годину катання верхи туристи платять в середньому 200-300 гривень з особи. Катання на бричці обійдеться —400 гривень за годину. Щоправда у бричці одночасно можуть кататися 5-7 людей.
Та справа не тільки в арифметиці. Має бути задоволення – з обох боків. Туристи точно задоволені.
Злата ЛЕМІШ.
Читайте також:
День святого Валентина: чи вважають його у Франківську дійсно святом (ВІДЕО)
Що робити, якщо без пари на День закоханих. Рекомендації франківської психологині
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг