28 червня 1941 р. розпочалось сухопутне вторгнення 1-ї гірської бригади та 8-ї піхотної прикордонної бригади гонведів. Згодом до них приєднався мобільний корпус у складі двох механізованих бригад та однієї кавалерійської.
З усіх угорських військ, що взяли участь 1941 р. у червнево-липневих боях проти Червоної армії, була сформована окрема армійська «Карпатська група» під командуванням генерал-лейтенанта Ференца Сомбатгеї загальною чисельністю 93 тис. солдат та офіцерів (26 батальйонів), пише “Територія терору”.
Начальник угорського генштабу Г. Верт вважав, що німецька 17-а армія за підтримки 11-ї німецької та двох румунських армій (3-ї та 4-ї) зможуть очистити територію від Карпат до Південного Бугу від радянських військ. Тому основним завданням «Карпатської групи» було переслідувати відступаючі радянські війська та прикривати правий фланг 17-ї німецької армії.
Г. Верт розробив військово-оперативний план, за яким командир «Карпатської групи» Ф. Сомбатгеї мав спрямувати 8-у прикордонну бригаду на ділянку фронту між Ужоцьким і Торунським перевалами та 1-у гірську стрілецьку бригаду в напрямку на Коломию та Станіславів, після чого вона мала зайняти переправу через р. Дністер.
Останнє завдання мав виконати командир 2-ї механізованої бригади генерал Бейла Міклош-Дальнокі.
Угорським військам довго не вдавалось потіснити радянське армійське угрупування в Карпатах і тільки загальний відступ РСЧА призвів до того, що 6 липня 1941 р. 2-а угорська механізована бригада на чолі з генерал-лейтенантом Б. Міклошем-Дальнокі вийшла до р. Дністер і почала переправу, а 9 липня 1941 р. угорські підрозділи досягли польсько-радянського кордону 1921 р., зайнявши південну частину Галичини.
Цього ж дня «Карпатська група» була розформована, а з її складу виділений угорський мобільний корпус (1-а та 2-а механізовані бригади) на чолі з Б. Міклошем, підпорядкований командуванню групи армій «Південь», увійшовши до складу 17-ї німецької армії. Він отримав завдання просуватись разом із частинами вермахту на схід.
У той же час 1-а гірська стрілецька та 8-а прикордонна бригади, що не увійшли до нього, зупинились у верхів’ях Дністра виконувати охоронно-поліційні та адміністративні функції. Зокрема, вони мали очищати території від Карпат до Дністра від залишків радянських військ та підтримувати порядок на окупованих теренах.
Далі буде…
Нагадаємо, з’явилася унікальна кінохроніка про перебування німців та угорців у Станиславові.
Читайте також:
Читайте нас у тг