Найбільше на ятках шипшини, калини, обліпихи та кизилу. 200-грамова склянка «свербивусу» на (так тут називають шипшину, через її «колючі вусики» — авт.) коштує 20 гривень, півлітрова банка – 30-35 гривень.
За словами продавчині Галини Барчук, шипшину збирають від середини жовтня до кінця листопада, допоки не настануть приморозки. У цей час в ягодах накопичується найбільша кількість вітаміну С., який є природним антибіотиком. А коли температура надворі знизиться до 0 і менше, то й кількість поживних речовин у шипшині в рази зменшиться також.
«До речі, саме в плодах шипшини вітаміну С в 50 раз більше, аніж в лимоні. То ж, напевно, краще, купити дешевше або й самим назбирати цілющих ягід, аніж купувати закордонні лимони», — міркує Галина Барчук. Окрім вітаміну С, шипшина має ще з десяток корисних вітамінів та мінералів. І її ягоди допомагають очистити кров, покращують стан бронхів і легень, зміцнюють імунітет, мають сечогінний та жовчогінний ефект.
Збирати шипшину можна й самим. Вона росте на лісових схилах, узліссях, в лісопосадках. Знайти її просто, а от збирати дещо складно через колючки на кущах. Галина Барчук радить йти за ягодами в міцному цупкому одязі, шапці, а на руках мати міцні гумові рукавиці. Добрими вважаються великі тверді й навіть дещо недостиглі ягоди. За день люди, які вже не раз ходили за шипшиною, можуть назбирати від 10 до 25 кілограмів ягід. «Удома я на два-три дні залишаю шипшину на простій лляній або ситцевій тканині, аби трішки просохла, а згодом сушу ретельніше в духовці. Зберігати шипшину слід у щільно закритих банках, картонних коробках або мішечках з тканини», — продовжує жінка.
Далі запитую за ціну калини. За три кетяги у Тлумачі просять 20-25 гривень. І, мушу сказати, калини на ринку небагато, напевно тому, що у невеличкому містечку та довколишніх селах цих кущів з червоними лікувальними ягодами не бракує. калина.
«Я зрізую стиглу калину ножницями, підвішую на шнурочок у літній кухні, та прикриваю білим полотном. Ягоди зараз ще трохи гірчать, але за 2-3 тижні, вони стануть солодкими. А наразі до калини можна цукру чи меду додати, і гіркота зникне», — каже Оксана Семенюк, яка торгує калиною. Жінка мовить, що бере на один кілограм ягід два кілограми цукру, вкидає у банку, ставить в прохолодне місце, а згодом — в холодильник. І є ліки на всю зиму.
Півлітрову банку свіжого глоду можна в містечку придбати за 20-25 гривень.
«Сезон збору глоду наприкінці жовтня завершиться, тому купляйте, поки є. гілд допомагає тим, у кого проблеми із серцем, нервами. З нього можна зробити варення, джеми і навіть мармелад. Словом все, що хочете. Рецепти знайдете в Інтернеті, бо я цих «придибенцій» не роблю. Для себе я глід сушу на «стриху» (горищі), а потім заварюю з нього чай, бо, як і всі переживаю через війну», — говорить Іван Срипничук, який привіз до Тлумача глід з Коломийщини.
Щодо обліпихи, то її продають по 55-65 гривень за півлітра. За кілограм просять 80-100 гривень. Кілограм сухих ягід коштує від 350 гривень. На цю ягоду завжди є попит. З ягід обліпихи варять варення та джеми, чавлять сік або перетирають їх з цукром.
Популярною є також обліпихова олія, яку самостійно мало хто чавить. Обліпиха багата на вітаміни, А, С, Е, К, В, магній, калій, марганець, фолієву кислоту. Остання потрібна жінкам, які очікують народження малят. Сухі ягоди зміцнюють імунітет, допомагають при запальних захворюваннях і застуді. До речі, усі осінні ягоди зараз часто купляють волонтери, родичі, друзі та знайомі захисників України, додають їх як складову вітамінних чаїв, які відправляють на передову.
Сабіна Ружицька. Фото з доступних інтернет-джерел
Читайте також на ПІК:
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram
Читайте нас у тг