Івано-Франківськ

Скандал у Міноборони: Резніков анонсував зміни в постачанні армії

Планують розширити кількість постачальників продуктів, а також запровадити гнучку уніфіковану систему меню з урахуванням потреб воїнів.

2798530

Міністерство оборони планує розширити кількість постачальників харчів у Збройні сили, а також запровадити гнучку, але уніфіковану систему меню з урахуванням потреб веганів та людей, які дотримуються особливостей харчування з огляду на релігійні переконання, заявив міністр Олексій Резніков.

Про це повідомляє пресслужба Міноборони.

Зокрема, Олексій Резніков повідомив, що після скандалу через закупівлі продуктів для війська від початку тижня взяв участь у засіданні Комітету Верховної ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки, а також зустрівся із членами парламентського Комітету з питань антикорупційної політики.

“Для мене було честю вперше взяти участь у засіданні Комітету з питань антикорупційної політики, який надаватиме допомогу Міноборони у формуванні процедур. Я поінформував народних депутатів про угоди з постачальниками та помилки у цих документах, які були знайдені наприкінці грудня. Внаслідок чого було розпочато детальну перевірку, а самі угоди не були зареєстровані у Держказначействі. Тобто юридична процедура за ними була зупинена“, — зазначив урядовець.

Резніков нагадав про низку кадрових рішень в Міноборони, обумовлених скандалом, додавши, що для уточнення окремих цінових параметрів в угодах замовлено експертизу спеціалізованого державного інституту Міністерства юстиції України. За його словами, протягом цього тижня Міноборони планує зареєструвати уточнені угоди у Державному казначействі.

Окрім того, Резніков пояснив депутатам специфіку закупівлі послуги харчування Міністерством оборони. Зокрема, він розповів про досвід та складнощі, з якими стикається міністерство, працюючи за системою каталогу.

“Ця система, запроваджена у 2016 році, стала певною революцією, яка дозволила покінчити у ЗСУ з радянською практикою харчування. Пам’ятаю цю радянську систему харчування ще з часів служби в армії. Радянська система передбачає наявність лише 30 видів продуктів з мінімальним якісно-кількісними характеристиками — “м’ясо”, “птиця” тощо. Коли солдат повинен отримувати 1,7 кг їжі на добу, без врахування хлібу. Так само вона передбачає, що армія повинна мати свої свинарники, ферми, закуповувати раз на рік картоплю і їсти її весь рік, перебираючи гнилу, тощо“, — зазначив міністр.

Резніков підкреслив, що нині у системі каталогу є вибір з 409 позицій, з яких начпроди військових частин формують для бійців раціон з енергетичною цінністю 3500 калорій на добу.

Це одночасно і крок вперед, і нові ризики. Адже тільки курятини у каталозі 7 найменувань, що передбачає різні ціни. Дана система в цілому працює, кількість скарг на якість харчування незначна, хіба що на відсутність деяких екзотичних фруктів. Навпаки – багато позитивних відгуків. Але це занадто велика дискреція, у якій зловмисники шукають лазівки. Ми повинні їх закрити“, — наголосив посадовець.

Олексій Резніков зауважив, що за час його керівництва Міноборони вдалося ліквідувати монополію у сфері забезпечення харчування ЗСУ, що зробило систему забезпечення ЗСУ більш стійкою.

Саме завдяки диверсифікації постачальників нам вдалося успішно пройти 2022 рік, коли чисельність армії за короткий термін зросла у рази. Цей досвід ми будемо розширювати“, — зазначив він.

Міністр визначив новим завданням створення правил, які покликані виключити можливість змов та зловживань на місцях між представниками бізнесу та начпродами військових частин.

Рішення я вбачаю в тому, щоб запровадити у ЗСУ гнучку, але уніфіковану систему меню. В основі формування якого будуть не гроші та калорії, а одиниці виміру (грам/шт.) та калорії. Це поширений у НАТО підхід“, — пояснив Резніков.

На засіданні антикорупційного комітету міністр озвучив зобов’язання запровадити меню впродовж 4-5 місяців.

“Щоб запустити цей процес я буду просити організувати спільне засідання двох комітетів, адже буде потрібно сконцентрувати фахівців та забезпечити необхідний імпульс. Необхідно створити робочу групу, яка відпрацює по усіх вимірах — від процедур впровадження до змісту меню“, — розповів посадовець.

Водночас Резніков нагадав, що існують особливі вимоги до харчування видів, родів та сил ЗСУ, що створює додаткові складнощі.

Є ВМСУ, десантники, авіація зі своїми особливостями. Є відмінності між харчування у польових умовах на фронті та у пункті постійної дислокації. Весь цей масив необхідно опрацювати. Ми почали готувати ґрунт для цих змін восени, але під час війни маємо діяти акуратно, адже безперервність постачання продовольства — безумовний пріоритет“, — пояснив міністр.

За його словами, при цьому Міноборони планує запровадити окремі меню для веганів та людей, які дотримуються особливостей харчування з огляду на релігійні переконання.

“В наших планах розробити веганське, халяльне, кошерне меню та пісне меню християнської традиції. Щоб цей вибір був. Адже Україну захищають різні люди. Я буду звертатися до ринку з проханням підтримати перехід на систему меню. Так само я буду перебувати у постійному діалозі з ринком, щоб забезпечити стабільне харчування упродовж перехідного періоду” — зазначив міністр.

Олексій Резніков додав, що підтримує ініціативу народних депутатів зробити частину оборонних закупівель відкритими. Він пообіцяв разом із парламентськими комітетами знайти формат, який гарантуватиме безпеку постачальників і збереже чутливу інформацію про ЗСУ, але водночас зробить закупівлі прозорішими, а бюджетні кошти — доступнішими для громадського контролю.

Як наголосив міністр, водночас є абсолютно неприпустимим, щоб у публічному просторі вільно поширювалися документи оборонного відомства.

Окрім того, урядовець пообіцяв забезпечити для партнерів України контроль тилового забезпечення та забезпечення зброєю.

“На засіданні антикорупційного комітету ми домовились з Рахунковою палатою ВРУ, що вона звернеться до партнерських контрольних установ за кордоном. Мета — спільно створити методику, яка допоможе у прозорий та зрозумілий для наших партнерів спосіб організувати моніторинг та перевірки тилового забезпечення, а також забезпечення зброєю. Щоб партнери автоматично сприймали результати таких перевірок“, — підсумував Резніков.

Читайте також на ПІК: 

Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено