Івано-Франківськ

Великий піст 2023: що варто знати та від чого відмовитися

Головний сенс Великого посту – очищення та покаяння. 

Великий піст 2023: що варто знати та від чого відмовитися

Великий піст 2023 триватиме з 27 лютого до 15 квітня, а отже в сумі займе 48 днів, пише ПІК.

Піст – це не заборона, не суворе обмеження, це – здорове стримання заради кращого життя, заради звільнення від гріха й того, що нас поневолює – залежностей, пристрастей, недобрих звичок. Піст – найкращий час для гартування сили волі людини, вміння володіти собою, перемагати в собі зло, зазначає отець ПЦУ Олексій Філюк.

Окрім того, за його словами, піст – це не дієта. Ми постуємо тілом, щоби було легше постувати душі. Тілесний піст дозволяє нам приборкати наші бажання, із зовнішніх проблем переключитися на проблеми внутрішні, більше уваги потрібно приділити посту духовному.

А ще Церква закликає присвятити цей Піст швидкій Перемозі України над російським окупантом!

У Великий піст християни також б’ють поклони, проте не у всі дні, це робити доречно. Як правильно це робити, пояснив отець Ростислав Будзан, член Літургійної комісії Архиєпархії УГКЦ.

 “Вочевидь, слід почати з того, що в Церкві розрізняють великі (доземні) і малі (поясні) поклони. І лише у Великому пості б’ються великі. Назагал поклін — це вияв покаянної постави і знак почитання. І, припадаючи до землі, ми сповідуємо власну гріховність, а підводячись із колін — виявляємо визволення від гріха силою хреста Господнього, знак якого робимо на собі. Малі поклони робимо щоразу, коли хрестимося”, – зазначив він.

У всіх Східних Церквах, а перш за все у Церквах візантійської традиції, до якої належить Українська Греко-Католицька Церква, а також Православні Церкви, є великі поклони. Коли ми б’ємо їх, то, перехрестившись, повинні промовляти молитву святого Єфрема Сирина (IV ст.). А молитва “Претерпівий за нас страсти…” — це, власне, дослівний переклад латинської молитви, тому почути її можна не на кожній парафії.

Отець додає, що п’ять днів у тижні під час посту належить бити поклони. А в суботу і неділю — ні. Бо субота і неділя — це завжди радісні дні: у суботу було зішестя в ад Христа, а в неділю — воскресіння Ісуса Христа.

“Тому суботи і неділі цілого року ніколи не є постами, і в ці дні поклони не б’ють. Так само недоречно, коли люди б’ють їх поза Великим постом — нема такого припису. Неправильно бити доземний поклін і під час Божественної літургії”, – зауважив священник.

Варто зазначити, що під час війни дотримуватись суворого посту у харчуванні не потрібно, краще обмежитись духовним постом.

Зокрема, що варто і не можна робити:

  • Перед початком посту обов’язково потрібно сповідатися та причаститися.
  • Протягом усіх днів посту треба відмовлятися від їжі тваринного походження та м’яса.
  • Особливо у Великий піст цінується допомога іншим людям.
  • Під строгою забороною у піст влаштовувати гучні вечірки.
  • У піст не можна вживати спиртні напої та палити. Якщо ви маєте шкідливі звички, варто їх обмежити.
  • Кожну неділю треба йти до церкви на літургії та щодня молитися.
  • Під час Великого посту варто стримувати себе у тілесних втіхах.
  • Не можна влаштовувати сварки та конфлікти, а особливо з колегами, друзями чи близькими.
  • Не можна заздрити та брехати.
  • Найбільша цінність — це чесність. Треба бути абсолютно чесними перед собою та іншими людьми.

До слова, Великдень цього року християни відзначатимуть 16 квітня.

Читайте також у ПІК:
Приєднуйтесь до нас  у Facebook,Instagram,Youtube та  Telegram
Читайте нас у тг
Новини партнерівКоментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено