ТОП новин тижня України та Прикарпаття за перше-сьоме травня 2023 року, які ви могли пропустити в черговому огляді Прикарпатської інформаційної корпорації (ПІК).
Наші вдома
Україна повернула з російського полону 45 захисників “Азовсталі”. Всі вони – нацгвардійці з підрозділу, створеному 9 років тому на азовських берегах. 35 рядових і сержантів, 10 офіцерів.
Серед звільнених захисників є воїни, які одружилися під час оборони Маріуполя, на «Азовсталі».
Також є військовий, який до широкомасштабного вторгнення був у полоні росіян протягом 2,5 років, куди потрапив під час Широкинської операції. Згодом він був звільнений з полону і одразу повернувся в підрозділ. Повторно потрапив у полон на «Азовсталі» і сьогодні повертається додому.
Ракетні удари
Цього тижня росія вкотре атакувала Україну. З першої ночі травня росія запустили ракети по Україні.Вибухи лунали в Києві, Харокві, Дніпропетровщині. На щастя, успішно спрацювала українська ППО.
Також росіяни нещадно били по Херсонщині. Кількість загиблих зростала протягом дня, як відомо загинули 19 людей, 47 – поранених, серед них двоє дітей. Росіяни били по залізничному вокзалу і гіпермаркету «Епіцентр» у Херсоні.
Також росіяни били по Одещині. 3 “шахеди” вдарили по гуртожитках одного з навчальних закладів Одеси. 12 дронів знищили сили протиповітряної оборони і мобільних вогневих груп. На уламках “шахедів” були підписи “за москву” та “за кремль”.
Тоді ж атакували дрони і Київ. Також в результаті збиття ворожих повітряних об’єктів в Шевченківському, Печерському та Подільському районі столиці на різних вулицях впало біля десяти уламків. Внаслідок падіння уламків частково пошкоджені припарковані автомобілі (кількість уточнюється) та дорожнє покриття.
У неділю росіяни вдарили по Дніпропетровщині.
У місті вороже залізяччя пошкодило 7 приватних будинків і багатоповерхівку. Потрощило вікна у гуртожитку коледжу. Зачепило й три газопроводи, лінію електропередач і 14 сонячних панелей. А ще – господарські споруди та п’ять автівок.
Загинула 72-річна жінка. Ще двоє місцевих постраждали. У них стрес та контузія.
“Атака” на Кремль
Третього травня з’явилася інформація, що вночі нібито два українські безпілотники «були націлені» на Кремль, їх знешкодили.
Такі заяви прокоментував Президент України Володимир Зеленський на спільній пресконференції з учасниками саміту країн Північної Європи.
“Ми не атакуємо ані Путіна, ані Москву, ми боремося на власній території, захищаємо свої села і міста. Нам зброї не вистачає навіть для цього. Саме тому ми не використовуємо її деінде, окрім. У нас дефіцит. Ми не можемо використовувати будь-що і будь-де. Ми це залишимо трибуналу”, – сказав він.
За його словами, Путін не спроможний більше продавати інформаційно своєму суспільству “перемогу”.
Збиття Bayraktar TB2
Четвертого травня повітряну тривогу оголосили у Київській області та в Києві, у столиці активно працювали засоби ППО, а у центрі міста людей налякав безпілотник.
Як згодом повідомили у Повітряних Сил України, збили БпЛА Bayraktar TB2, який під час планового польоту, втратив керування.
“Оскільки неконтрольоване перебування БпЛА у небі столиці могло привести до небажаних наслідків, було прийнято рішення про застосування розрахунків мобільних вогневих груп. Ціль – знищено! Шкода, але це техніка, і такі випадки трапляються. Імовірно йдеться про технічну несправність, причини встановлюються”, – пояснили у Повітряних Силах.
Продовження мобілізації
Верховна Рада ухвалила продовження дії воєнного стану і загальної мобілізації в Україні продовжується з 05:30 20 травня строком на 90 діб, тобто до 18 серпня 2023. За відповідні постанови 9259 та 9260 віддали 324 та 333 голосів.
Допомога партнерів
Цього тижня стало відомо, що країни-члени ЄС вже зараз надішлють боєприпаси зі своїх складів на 1 млрд євро. Ще 1 млрд євро Євросоюз виділяє на їхні спільні подальші закупівлі для України.
У Раді Євросоюзу також підтвердили інформацію про те, що 3 травня було ухвалені рішення щодо постачання допомоги в рамках Європейського фонду миру для підтримки Збройних сил України у розмірі 1 млрд євро для спільних закупівель боєприпасів та ракет.
Також країни Європи збільшують можливість виробництва боєприпасів. На цю сферу спрямують ще 1 мільярд євро.
Новий ректор ІФНТУНГ
Тим часом в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу обрали нового ректора.
Перемогу у виборах здобув доктор технічних наук, професор Чудик Ігор Іванович. За нього віддали 561 голос, тобто – 59.24%.
Його опонент – Куровець Сергій Сергійович отримав 361 голос, це – 38.12%.
Що ж відомо про нього – читайте тут.
Кінець пандемії COVID-19
Всесвітня організація з охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила про закінчення пандемії COVID-19. Про це сказав голова ВООЗ Тедрос Аданом Гебреєсус. Він також оголосив про припинення роботи надзвичайного комітету ВООЗ.
Водночас Гебреєсус зазначив, що це не означає, що коронавірус більше не становить глобальної загрози здоров’ю.
“Цей вірус залишається. Він все ще вбиває і все ще змінюється. Залишається ризик появи нових штамів, які викликають нові сплески захворювань і смертей. Минулого тижня COVID-19 забирав життя кожні три хвилини – і це лише ті смерті, про які ми знаємо”, — сказав він.
Івано-Франківську – 361
7 травня Івано-Франківськ відзначає 361 річницю. Саме в цей день у 1662 році місто отримало Магдебурзьке право.
Цьогоріч у місті не робили гучних святкувань, але все таки вирішили відзначити. Зокрема, біля Ратуші представники влади привітали франківців та гостей міста, священнослужителі УГКЦ та ПЦУ відслужили панахиду за полеглими на війні військовослужбовцями. А містяни розгорнули прапор з гербом Івано-Франківська.
Також діти просто неба писали малюнки для військових, у Палаці Потоцьких показують різноманітні вистави та фільми просто неба.
Також до Дня міста презентували книгу «Життєпис Івано-Франківська». Вона містить близько 800 сторінок. Її співавторами виступили краєзнавці Роман Діда та Володимир Устинський.
Тут під однією обкладинкою вмістили історію міста протяжністю 280 років. Тож читач в будь-якому віці, взявши видання в руки, може повернутись у минуле Івано-Франківська. Бо усі імена мешканців міста, вулиць та й назви самого міста збережені за їх історичним звучанням.
Природні явища
Останнім часом природна тішить різноманітними явищами, минулого тижня українці спостерігали північне сяйво. А цього – красиве місячне затемнення.
Напівтіньове затемнення відбувається, коли на Місяць падає лише зовнішня тінь Землі, півтінь. Тому воно вважається неповним. Однак воно особливо своєю рідкістю – наступне таке явище очікується аж у 2042 році.
Тішить й природа й цвітом. Так, у Франківську розцвіло японське дерево – сакура. Франківці й гості міста у перервах між фото біля дерева розповіли журналістам ПІК, чим воно їх так вражає:
Читайте також:
- У Франківську презентували виставки давніх поштівок старого Станіславова (ФОТО)
- Ваш гороскоп на тиждень: 8-14 травня 2023 року
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram