Ідея побудови
Повітова рада, створена у 1866, розпочала будову власного приміщення тільки в 1894. Для цього була придбана земельна ділянка у сім’ї бурґомістра В. Шидловського. Того ж року споруду підвели під дах, наступного року велись опоряджувальні і внутрішні роботи. У травні 1896 будинок освятили. Зведений за проєктом відомого архітектора Яна Кудельського (1861-1937).
Особливості архітектури
Відповідно до тогочасної диференціації міських територій на парадні й непарадні зони, будинок формує парадний фронт забудови вул. Театральної та пл. Міцкевича, частково зберігаючи класицистичний принцип фронтальності композиції.
Одночасно тричастинна об’ємно-планувальна структура споруди визначається характерним для кінця 19 ст. прагненням до вільного розміщення частин будинку у просторі, внаслідок чого архітектурність об’єкта створюється групуванням мас, які по-різному сприймаються при русі з різних точок зору.
Будинок має риси класицистичного стилістичного спрямування історизму (виник в Австрії на основі доктрин Отто Вагнера). Архітектура демонстраційного характеру, формує презентативність адміністративного будинку. Головний фасад утворює візуально завершену симетрично-осьову композицію, яка свого часу порушувалась асиметрією різновисоких бічних фасадів (праве крило на час зведення споруди було одноповерховим).
Для споруди характерним є рівномірний розподіл архітектурних деталей. Гіперболізована за розміром плоска рустована дуга обрамлення півциркульного завершення вікон першого поверху є однією з перших ознак сецесійної стилізації в архітектурному декорі Станиславова.
Історичне місце
Повітова рада бачила у своїх стінах відомих галицьких діячів К. Трильовського, Л. Бачинського, Є. Левицького, І. Макуха. Тут вони перебували під час святкування десятиріччя спортивно-патріотичного товариства «Січ» у червні 1910, разом з гостями свята вітали зі сходів споруди майже 2,5-тисячний похід січовиків.
Що в ній знаходилося раніше
До 1939 споруда не міняла призначення. Повітова рада була органом самоуправління, який розпоряджався комунальним майном, здійснював нагляд за господарством ґмінних (сільських) управ, затверджував їхні рішення. На час будови вона складалася з 26 виборних членів. Керівним органом була управа, куди входило сім осіб. Українці хоч і були представлені, перебували в меншості.
Повітова рада перебувала тут до приходу «перших совітів». У міжвоєнний період тут же працювала повітова ощадна каса.
Після війни тут хазяйнували кілька установ: обласний відділ архітектури, управління трудових ресурсів, обласний комітет Червоного Хреста, інші організації. Від 1948 року будівлю віддали обласній раді профспілок. Вона тут і досі, правда, частину приміщень здали в оренду.
Зокрема, не так давно на першому поверсі розмістився фешенебельний ресторан.
Які зміни пережила будівля
За задумом архітектора Кудельського праве крило будівлі мало бути одноповерховим, згори його завершував аттик із балюстрадою. Проте сьогодні крило двоповерхове. Його надбудували поляки у 1928 році. При цьому до лівого крила також зробили добудову.
Куполи позолотили – такі тепер смаки. Окрім того, кудись зникли скульптурні оздоблення на даху, між двома куполами.
Ось як вони виглядають з повітря, на аеросвітлинах Руслана Веселого (2021 рік):
Читайте також у рубриці “Ретро Івано-Франківськ:
- БУЛО-СТАЛО: як змінилася вулиця С. Стрільців у Станіславові-Франківську за 100 років (ФОТО)
- Ретро: 117 рків тому здали в експлуатацію будинок Аби Мюльштейна (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: колишній готель “Габсбург” (ФОТО)
- Ретро: прощання з гімназистом Гошовським та протести робітників 175 років тому Станіславові
- Було-стало: готель “Дністер” в Івано-Франківську (ФОТО)
- Ретро Франківськ: 107-річна кам’яниця Леона Вайнгартена на вулиці Грушевського (ФОТО)
- Було-стало: панорама Станіславова-Франківська із різницею у 140 років (ФОТО)
- Інший ракурс: центр та західні околиці Станіславіва у 1925 році з висоти пташиного польоту
- Унікальна світлина з минулого: як виглядав 100 років тому центр Станіславова з висоти
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram
Читайте нас у тг