«Іграшки з кукурудзяного листя в нас роблять давно, ще наші бабусі і прабабусі ними гралися. Та й я про древні іграшки не забуваю. Адже це історія та добра енергетика предків, рідної землі», — каже пані Світлана.
Зробивши таку ляльку самостійно, і дорослі, і діти відчувають силу рослини, її тепло. Вони крізь пальці проходять, і добро усім, хто цими ляльками буде гратися, передається.
Навчаючи дітей у Тлумацькому центрі дитячої та юнацької творчості, як робити ляльки мотанки, жінка вирішила зробити такі мотанки з природних матеріалів. Зокрема з кукурудзяного листя, яке на Тлумаччині, називають «шумилиння».
Майстри народної творчості називають листя «талаш». Зробивши з вихованцями кілька ляльок, пані Світлана взялася за цілі казкові композиції на основі українських народних казок. Так зробили композиції до казки «Ріпка», «Кирило Кожум’яка», композиція до мультика «Жив був пес».
Керівниця гуртка «Дивотвори» розповідає, що для кукурудзяних ляльок треба брати листя з дозрілих качанів. Перед роботою їх легко намочують або збризкують водою, щоби воно не було ламким. До речі, для роботи варто брати ті листочки, які ближче до качана. Вони більш пластичні. Не слід забувати і про кукурудзяне «волосся». Воно – найкраща зачіска для ляльок. Та буває, що треба аби в забавлянки був зелений насичений колір. Тоді слід зривати листя із ще недостиглого качана — і під праску. Чекати, допоки воно висохне, не варто, бо воно скручується в трубочку — і з нього вже нічого зробити не можна.
В основі казкових ляльок Світлани Буценко лише кукурудзяне листя, хоча в онову можна використовувати палички, дротики, а для голів — кульки з м’яких паперових серветок. Так на уже обмотану листям кульку жінка накладає хрест-навхрест волосся. І вже є голова майбутньої ляльки.
Створити таке диво можуть навіть ті, хто ніколи до цих пір нічого подібного не робив. Навчитися можна за 40-60 хвилин. А зробити одну ляльку, навіть діти, можуть за годину. Звіряток роблять довше: 2-2,5 години.
Обличчя у кукурудзяної ляльки, як і в забавки із сіна чи мотанки, немає. Це така давня традиція. Кукурудзяні забавки екологічно чисті, а коли лялька знищиться, швидко можна зробити іншу, бо на щастя, природного матеріалу — вистачає.
Та й, при потребі і дитячій фантазії цими ляльками можна розігрувати цілі вистави і не лише за мотивами традиційних казок, а вигадувати щоразу нові, використовуючи традиційних «кукурудзяних» персонажів. Також пані Світлана з вихованцями робить великі букети з кукурудзяного шумилиння.
За словами пані Буценко, дуже багато поробок з кукурудзи: ляльки, букети, вінки, створюють на Закарпатті, у Польщі, Туреччині, країнах Африки та Південної Америки.
Сабіна Ружицька. Фото надані Світланою Буценко
Читайте також у ПІК:
- На прикарпатських ринках масово пропонують осінні ягоди: які саме та за скільки (ФОТО)
- “Будемо садити квіткові поля Перемоги”: кондитерка з Калуша вирощує кілька сотень сортів жоржин (ФОТО)
- “Татарівський оберіг”: мешканці гірського села на Прикарпатті понад рік допомагають землякам-воїнам (ФОТО)
- Часу не гай – гриба збирай: на Прикарпатті після дощів – розпал осіннього грибного сезону
- На Прикарпатті розпочався сезон заготівель каштанів та жолудів для відгодівлі тварин
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram,Youtube та Telegram
Читайте нас у тг