Наш земляк Тарас Прохасько – відома постать в українському літературному середовищі: письменник, есеїст, публіцист, перекладач, лауреат багатьох літературних премій, пише ПІК
Але на вчорашній презентації, що відбулась у підземному переході “Ваґабундо”, він виступив не як автор чергової книги, а як герой цікавого інтерв’ю що тривало сорок годин і розшифроване та описане Тетяною Терен – журналісткою, кураторкою книжкових проектів та літературних програм, виконавчою директоркою Українського ПЕН-Клубу.
П.Тетяна спеціально приїхала до Івано-Франківська, щоб представити книгу, що вже вийшла до читача в 2020 році у видавництві Pabulum і розповісти про її задум і концепцію:
Я задумала цю книгу давно, а в 2018-му році приїхала до Івано-Франківська, щоб втілити свій задум і провела тут сім днів у товаристві неймовірного Тараса Прохаська, записуючи наші живі розмови про життя, світ і роль людини в ньому.
В нашому спільному творінні є я, як автор, Тарас, як персонаж, і місто, як неуособлений герой, тому що інтерв’ю відбувалося в Івано-Франківську протягом семи днів. З того часу я полюбила це місто і відчуваю себе його частиною, бо чітко усвідомила, що Франківськ – це місто літератури. Ті люди, з якими я познайомилася, чудові локації і місця, де я побувала, підтримували і надихали мене протягом трьох довгих років роботи над книгою. І от сьогодні я знову тут, рада бачити знайомі обличчя і презентувати свою книгу про видатного франківця, Тараса Прохаська, очима і голосом якого я сприймаю Івано-Франківськ.
Модерував таку незвичну і оригінальну зустріч Роман Малиновський – співзасновник і головний редактор видавництва «Вавилонська бібліотека», автор збірки оповідань «Солодке життя».
Він зазначив:
Кожна презентація книги за участю автора – це своєрідне інтерв’ю. А нашу зустріч можна означити, як інтерв’ю про інтерв’ю. Це таке перегукування з одним з найважливіших Тарасових наративів про циклічність і спіральність дійсності і світу: все відбувається по колу, все є повторенням всього у нашому житті. Сьогодні перед нами найповніший портрет одного з найзнаковіших українських письменників сучасності. Перед нами спроба осмислити навколишній світ у всій його цілісності й тотипотентності.
Протягом зустрічі Роман Малиновський вправно і філігранно пасував запитання від автора до головного героя, заставляючи їх відкривати всі таємниці написання, цікаві сюжети, важливі дрібниці, що траплялися під час роботи над книгою.
Ось як пишуть про книгу «Сотворіння світу. Сім днів із Тарасом Прохаськом» організатори події:
Пам’ять кожної людини — мов карта, на яку ми наносимо свої враження, риси найдорожчих людей, контури найважливіших міст і місць. Нерідко ця карта рясніє запитаннями, на які шукаємо відповіді протягом усього життя, цінними висновками, до яких приходимо завдяки досвіду.
На сторінках цієї книжки, цього інтерв’ю-ріки, Тетяна і письменник Тарас витворюють власну мапу із сімома важливими пунктами призначення. Вони роздумують про творення себе, про ландшафт, країну і світ, який нас формує. Приглядаються до рослин, тварин і людей. Намагаються зрозуміти і пояснити творчість. За цю семиденну мандрівку вглиб самих себе вони проходять кожен із етапів Акту Творення, намагаючись збагнути (на своєму рівні) задум Творця.
Коли в Тараса Прохаська запитали, що найціннішим є для нього в цій роботі, в спілкування з автором, він сказав:
Увага, чи уважність авторки до мене, моєї життєвої філософії, світогляду. Я відчув, що саме я, як людина і мій внутрішній світ, є цінним ресурсом для Тетяни. Вона писала книгу, не тому, що треба, не для тих, кому треба, не з обов’язку перед роботою, а тому, що її щиро цікавить жива людина, її досвід, переживання. Я відчув певну міру довіри до мене, як співрозмовника і сам розкрився на сторінках книги, місцями навіть неочікувано для самого себе.
А пані Тетяна додала з цього приводу:
Я прожила весь цикл процесу, який відбувається під час довгої розмови і показала, як змінюються люди, як зникають ті, чи інші бар’єри, виникає певна близькість і довіра. Тому я постаралася це зафіксувати і зберегти в тексті. Читачам судити, чи це вдалося.
Після щирої і відвертої розмови присутні мали можливість придбати собі в бібліотеку цікаву книгу та взяти автографи у її авторки і головного героя.
Підсумовуючи, можна сказати, що книга доводить необхідність щирої, відвертої і довгої розмови між людьми, в якій кожен з нас максимально розкриє себе і навчиться довіряти співрозмовникам.
З Вагабундо – Руслана Гочіяєва- Шевчук
Фото автора
Читайте також:
- Жадан, Калитко та Брехт у Ваґабундо в Івано-Франківську (ФОТО)
- На Прикарпатті презентували збірку Ольги Деркачової “Пальто британської королеви” (ФОТО)
- Відверта сповідь про жіночу долю бурштинської авторки Галини Кіндер (ФОТО)
- В Бурштині презентували поетичну збірку Мар’яни Чепіль-Савчук (ФОТО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг