Сьогодні мова піде про ділянку вулиці Незалежності, на якій нині знаходиться будівлі ЦНТІ, банку (ТЦ «Мальва») та Івано-Франківського адміністративного суду. Що ж там було у різні епохи?
За часів Австрії
У своїй книзі «Станиславів і станислаівський повіт з погляду історичного та географічно-статистичного», що вийшла у 1887 році, Алоїз Шарловський описує зелені зони міста, писав “Репортер”. Зокрема, він згадує одну загадкову місцину, яка більше не фігурує у жодних літописах. Шарловський описує:
«…групу дерев при Тисменицькій дорозі під назвою «Prater», від кількох років улюблене місце для розваг в літні місяці для нижчої верстви населення».
На кадастральній мапі Станиславова 1848 року, через дорогу від єврейського цвинтаря, видно досить великий сквер із перпендикулярними доріжками та круглою клумбою по центру. Це і є «Пратер».
За насадженнями явно хтось доглядав, оскільки це була приватна територія. Шарловський писав свою книгу майже 40 років потому. За той час власники могли махнути рукою на той скверик, дерева розрослися і своїми кронами манили «найнижчі верстви населення» заховатись від літньої спеки.
За часів ПСВ
На мапі Станіславова 1904 року бачимо, що «Пратер» зникає, натомість від сучасного повороту на Бандери та далі – розташовувалися військові магазини та склади.
За часів Першої світової війни їх було зруйновано. Це добре видно на старій світлині 1917 року, яку віднайшов краєзнавець Сергій Петрицький. Мова йде про вигляд з німецької кірхи на східну частину Станиславова.
Це перше і найстаріше зображення цієї частини міста, не враховуючи аерофотозйомки.
Ліворуч вул. Сапіжинська (вул. Незалежності, в кадр не потрапила), прямо по курсу фрагмент майбутньої вул. С. Бандери (на фото лише відтинок), зруйновані склади, будинки.
За часів других поляків
На місці вцілілих складів (зокрема, довжелезної будівлі), було, зокрема, Управління інтенданта Станиславівського гарнізону.
У 30-тих роках воно знаходилось за адресою вулиця Сапежінська 86 (Незалежності). Там же були склади інтендантського матеріалу та військові магазини.
За часів радянської влади
У середині 1970-х на місці колишнього скверу «Пратеру» розгорнулось жваве будівництво. Серед новобудов домінував будинок політпросвіти, який здали у 1978 році.
Фото Зеновія Соколовського зафіксувало, як зводять похмурі радянські коробки, а на передньому плані ще буяє острівець зелені. Буяв він до 2001, коли тут побудували регіональний офіс «Укрсоцбанку» (нині «Альфа-Банк», а сама будівля ТЦ «Мальва»).
Щодо будівлі ЦНТІ (центр науково-технічної інформації), то його спорудили у 1990 році за проектом архітекторів Жука й Валевського.
Якщо рахувати по вікнах, то ЦНТІ має 10 поверхів. Але те велетенське «горище» впевнено тягне на одинадцятий. А в енциклопедичному словнику Івано-Франківська споруда взагалі подана як 12-поверхова.
Читайте також:
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг