На Прикарпатті 50-80-річні учасники та учасниці Народного фольклорно-етнографічного колективу «Покутські торговицькі вечорниці» співають та танцюють, допомагають один одному та збирають кошти для підтримки українських вояків.
Згуртував людей у цікавий творчий колектив Іван Липчук, лікар-терапевт за фахом та фольклорист і краєзнавець за покликанням. Зараз Липчуку 71, але хто дасть? Про давні народні пісні, танці, обряди, традиції, стосунки та взаємодопомогу в колективі пан Іван розповів журналістці ПІК.
«Я з дитинства любив співати, цікавився історією України, але вивчився на лікаря. Став терапевтом, працював цеховим медиком на деревообробному та сільгоспмашинобудівному, заводах. У 1986 році був у Чорнобилі. Як лікар допомагав ліквідаторам аварії. Працював і на керівних посадах: був депутатом секретарем Коломийської міської ради, керуючим справами виконкому. Та попри медичну і адміністративну роботу я співав у хорі «Просвіти» та чоловічій хоровій капелі медпрацівників «Жайвір», — розповідає штрихи біографії Іван Липчук.
У 2006 році чоловік вийшов на пенсію. У 2014-му через сімейні обставини Іванові Липчуку довелося переїхати в родинне село Торговицю на Городенківщину.
«Мене знали як доброго хориста, тому запросили співати в колективи тоді ще районного Палацу культури, в ансамблях «Краяни», «Дністрові зорі», «Дністряни». А ще я виступав в театрі «Сучасник», — продовжує співрозмовник.
Далі активний та ініціативний артист-аматор вирішив відновити сільський колектив «Торговицькі вечорниці», який у 1983 році заснував Василь Перегінський, тодішній директор Торговицького будинку культури. Проте виступали люди лише три роки. Іван Липчук проаналізував колишні виступи колективу і додатково записав від сільських старожилів пісні, танці, жартівливі діалоги . Згодом зібрав на перші репетиції односельців. Аматору з досвідом все напрочуд добре вдалося.
…Зараз у колективі є 24 учасники. Попри поважний вік – від 50 до 80 років – усі разом як молода велика родина, де всі не лише співають і танцюють, але й допомагають один одному.
До Івана Липчука часто звертаються як до лікаря з проханням проконсультувати.
«Коли це в моїй професійній компетенції, то завжди щось пораджу. Якщо чогось не знаю, скажу, до якого фахівця звертатися», — розповідає чоловік.
А ще в колективі разом святкують дні народження, іменини, допомагають при потребі один одному в господарствах, інколи й фінансово. Іван Липчук каже, що час зараз непростий – тривожний, тож треба бути максимально зібраними, зважувати свої думки та кроки.
Та й гумор ніколи не був зайвим навіть у найтяжчі часи. До речі, з 2014 до 2018 років учасники торговицького колективу виступали в Києві, Коломиї, на Косівщині, Надвірнянщині, Рожнятівщині, Городенківщині. Під час концертів збирали кошти для допомоги воякам, які захищають нашу країну на сході, долучилися фінансово до спорудження пам’ятника Героям Небесної Сотні в Городенці.
…У репертуарі «Покутських торговицьких вечорниць» понад 30 автентичних старовинних пісень, 6 танців, різноманітні сценки. Милує око й автентичний одяг, який також добирав Іван Липчук за розповідями старожилів.
Багато з народної ноші взяли з бабусиних скринь: сорочки портяниці (літні штани), опинки (прямокутні полотна, якими обвиваються (опинаються») жінки, запаски (вишиті фартухи), жіночі шийні прикраси з бісеру — пацьорки та ґердани, чоловічі солом’яні капелюхи з півнячим пір’ям.
Зовнішній вигляд теж додає учасникам колективу народного колориту. Таланти «Покутських торговицьких вечорниць» активно співпрацюють з місцевими школярами, допомагають їм проводити шкільні вечорниці. Мають творчі торговичани і творчі плани: хочуть гастролювати мирною- спокійною, величною і могутньою Україною.
Злата Леміш.
Фото та відео надав Іван Липчук.
Читайте також:
- Можна побачити з космосу: незвичні втілення українського герба на Франківщині (ФОТО)
- Як коломийські майстрині створюють пахучі стрітенські свічки (ФОТО)
- В церковній чаші замерзало вино: в Коломиї дослідили рекордно холодні зими за 100 років (ФОТО)
- Чоловіки одягають жіноче вбрання, щоб втекти від мобілізації в окупованому Донбасі (ФОТО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram,Youtubeта Telegram
Читайте нас у тг