Рецептів пасок нині безліч. Проте випікають паски не всі, більшість купляють. Та й клопітна то справа — паску спекти, бо треба, аби вона вдалася не лише смачна, а гарна та пишна.
Про особливості традиційного гуцульського великоднього хліба журналістці ПІК розповіла Любов Поляк, жителька знаного мистецького карпатського села Космач, яка десятиріччями випікає паски. Її смаколики замовляють у десятках міст та сіл України.
«Я печу паски з дитинства, усього мама навчила. Відколи себе пам’ятаю у передвеликодню пору стояла біля неньки та допомагала й запам’ятовувала, що і як робити», – каже господиня Космача.
Пані Люба все життя присвятила своїй родині, є домогосподаркою і вправною майстринею з випікання пасок. Її смаколики нині замовляють десятках міст України. Найбільше — в Київ та Київщину, а ще в Одесу, Черкаси, Полтаву. Також беруть закон і везуть до українських родичів. Випікає жінка і паски для наших захисників.
Для космацької паски, за словами Люби Поляк, треба борошна, вареного молока, яйця. дріжджі, масла або маргарину, цукор, сіль, родзинки. Роботу жінка починає з молитви.
«Спочатку треба зробити «напару» із дріжджів та молока та обов’язково свяченої води. Далі слід замісити тісто. Воно повинно бути трохи тугим, бо зверху на пасці є чимало візерунків, і від їхньої «ваги» паска може «просісти», — пояснює господиня.
Тісто пані Люба вимішує годину, виробляє паску «підрости». Частину з вимішеного тіста залишає, аби виробити візерунки. Коли тісто «підросло», жінка робить круглий великодній хліб, ставить його у форму, та прикрашає різноманітними візерунками з тіста.
«Посередині обов’язково має бути хрест. А ще виробляю безкінечники, зірочки, квіти, пташки-зозульки. Кожен елемент — це побажання добра, миру, спокою, благополуччя», — каже пані Поляк.
Перед тим, як поставити паску пекти, жінка змащує її яйцем із ванільним цукром. Пече пані Люба паску в старовинній гуцульській печі протягом години. Для розпалювання використовує, зазвичай, букові дрова. Загалом від вимішування та випікання паски треба 3-3,5 години. Ще годину паска має вистигати.
За один раз Люба Поляк випікає у печі 10 штук пасок вагою 600-700 грам Коштує одна така паска 200 гривень, а 1,4-кілограмовий смаколик — 400 гриивень. Космацька паска може стояти у темному прохолодному місці місяць і не черствіти.
Сабіна Ружицька. Фото Дмитра Пожоджука
Читайте також у ПІК:
- Не я б’ю, верба б’є: скільки коштують передвеликодні атрибути на Прикарпатті
- Майже 40 тисяч гривень зібрали на зв’язок для ЗСУ діти з Івано-Франківська (ФОТО)
- Олег Попрожук, юний митець з Тлумача, єдиний в громаді займається гравіруванням на склі
- “Великдень для лісу”: як на Богородчанщині екоактивісти поприбирали (ФОТО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram
Читайте нас у тг