Жовтіє листя помідорів часто з природніх причин. Наприклад, після того, як розсаду пересадили з окремих горщиків у ґрунт, передає ТСН.
В цьому випадку жовтий колір з’являється лише в нижній частині рослини. Таке явище вважається цілком природнім, адже пересаджування – стрес для томатів. Цей збій тимчасовий. Тож не варто панікувати. Краще перечекайте кілька днів. Якщо за цей час пожовтіле листя не опаде, доведеться видалити його вручну.
Пожовтіння через хвороби та шкідників
Деякі захворювання можуть викликати пожовтіння листі томатів. Серед них, наприклад, мозаїка, фітофтороз, фузаріоз тощо. Зазвичай жовте листя є першим симптомом, а тому варто якнайшвидше застосувати фунгіциди.
Також жовтіє листя помідорів через шкідників, зокрема, попелицю, білокрилку, колорадського жука, тютюнового трипса. Проти них дієвими є інсектициди.
Дефіцит чи надлишок вологи в ґрунті
Коли томати стикаються з дефіцитом води, вони починають економити її, намагаються будь-що знизити випаровування вологи, а тому починають позбавлятися листя, яке спочатку жовтіє, а потім відпадає. Якщо в ґрунті мало води, листочки будуть скручуватися.
Якщо ж вологи забагато, це також негативно впливає на стан томатів. В цьому випадку рослина починає формувати надто велику вегетативну масу, утворюються нові листочки, які поглинають поживні речовини. Тому у верхньому шарі ґрунту виникає дефіцит мінералів, особливо азоту. З часом жовтіє листя помідорів. Якщо так сталося, що ви перелили свої томати, необхідно припинити поливання та внести в землю азот.
Надлишок або дефіцит сонячного проміння
Коли рослина висаджується на відкрите місце за розрідженої схеми висаджування, вона може страждати від яскравих променів сонця в той період, коли розсада ще не повністю зміцніла. А тому, в разі сильної спеки, обов’язково притіняйте томати протягом перших тижнів.
А ось якщо схема висаджування загущена, жовтіє листя помідорів зазвичай внизу або в середині куща. Такі рослини небезпечно пересаджувати, краще просто прорідити листя, видаляючи те, що затіняє інше.
Проблеми з кореневою системою
Ця проблема буває досить часто. Адже жовтіє листя помідорів на тих кущиках, які мають слабо розвинуту кореневу систему. Вона не може забезпечити наземній масі достатнього харчування і виникає голодування. В цьому випадку допомогти рослині можна за допомогою використання стимуляторів ростової активності. Також відновити баланс допомагає позакореневе підживлення.
Дефіцит чи надлишок елементів живлення
Це найголовніша причина, чому жовтіє листя помідорів. Але перед тим, як діяти, необхідно зрозуміти, якого саме елементу живлення надто багато або недостатньо.
Надлишок або дефіцит азоту
Рослина виглядає ослабленою, молоде листя дрібне, а старі пагони знебарвлюються та жовтіють? Це дефіцит азоту. Якщо ви помітили такі проблеми, необхідно внести сечовину або коров’як. Ефективно діє пташиний послід у поєднанні з попелом.
Однак не варто перевищувати кількість добрив, адже надлишок азоту призводить до накопичування великої кількості вегетативної маси, що також може стати причиною пожовклого листя.
Фосфор
Ще один важливий для томатів елемент живлення. За його дефіциту скручуються та зменшуються листочки, згодом вони жовтіють. Нерідко стебла стають фіолетовими або темно-зеленими. Якщо ви помітили таку проблему, необхідно підживити рослину суперфосфатом. Інколи городники також закопують поруч з грядками риб’ячі голови. Однак дуже важливо не перенаситити томати фосфором.
Калій
За дефіциту калію у рослини спочатку жовтіють, а потім висихає листя, яке розташоване внизу стебла. Спочатку рослину рекомендовано обробити калієм, який розчиняють у воді. А після 2-3 оброблень внести сульфат калію у ґрунт.
Магній
Якщо жовтіє листя помідорів, можливо, це дефіцит магнію. В цьому випадку колір змінюється в місцях між жилками. Також листочки часто скручуються до середини, а старі можуть вкриватися сіро-коричневими плямами. Щоб позбутися проблеми, використовують позакореневе підживлення магнієм нітратом.
Дефіцит цинку і кальцію
У випадку дефіциту цинку також жовтіє листя помідорів, а ще на ньому з’являються бурі або сірі вкраплення. Пізніше такі листки відмирають. А ось за малої кількості кальцію листя може стати неприродно зеленим внизу та жовтим зверху.
Дефіциту бору
Найчастіше зміна кольору стосується лише верхніх листочків, а сама рослина може скидати квіти та неприродно кущитися. В цьому випадку обов’язково потрібно обприскувати кущики 1%-ним розчином борної кислоти. Робити це слід увечері.
Сірка
За нестачі сірки спостерігається спочатку жовтіння верхнього, а потім нижнього листя. Також рослина формує тонкі і ламкі нові листочки. Потрібно вносити відповідні добрива в тих концентраціях, які зазначені в інструкції.
Читайте також:
- Більше не шкодитимуть: як позбутися кротів на городі
- Що робити, якщо зів’яли помідори на грядці – декілька дієвих порад
- Чим підживлювати капусту після висадки у грунт: корисні поради
- Колорадський жук і фітофторуз: прикарпатців попереджають про червневих шкідників та хвороби на городі
- Місячний посівний календар на червень 2023 року: що і коли сіяти
- Прикарпатцям нагадали про шкідливість слимаків та медведки: як з ними боротися
Приєднуйтесь до нас у Facebook,Instagram,Youtube та Telegram
Читайте нас у тг