У селян ці дари природи в особливій пошані. Люди кажуть, що каштанами й жолудями колись рятувалися від голоду. Тепер мука, у якій міститься чимало поживних речовин, є добрим додатком при відгодівлі свиней.
“Жолуді й каштани восени і взимку найкращий додаток до корму для свиней. Я жартома називаю це свинячими цукерками. Бо клаповухі дуже апетитно ними хрумтять», — каже Мирослав Плугатор, господар з Тлумача, що часом й самому тоді хочеться їсти.
Зазвичай жолуді й каштани у приватних господарствах перемелюють на муку, яка, за словами Мирослава Плугатора неабияк сприяє росту тварин, адже за складом і поживністю вона схожа зі звичайною мукою.
Збирають жолуді в лісах, посадках та в парках. За день родина з 3 осіб може принести 3-4 мішки. Кілька днів роботи, і жолудів вистачить. Ну, а каштани можна й при дорозі зібрати. Усе принесене сушать, трохи товчуть, аби шкірка облущилася та дрібно-дрібно мелють. Щоправда жолуді і каштани гіркуваті на смак. Але й цього можна легко позбутися.
За словами господаря, аби плоди не гірчили, перед тим, як їх сушити, треба замочити на півдня у воді. Таким чином із сухих жолудів та каштанів набагато легше зняти шкірку. Та й для помолу залишається лише «горіх». Жолудеве й каштанове борошно перемішують та додають до висівок, кукурудзяної та вівсяної муки. Така суміш називається «осипка». Її запарюють окропом, настоюють та годують свиней.
Проте треба бути уважним: при додаванні муки з лісових плодів у корм тваринам. Слід чітко дотримуватися пропорцій. В один 30-кілограмовий мішок висівок можна додавати не більше 5-6 кілограм жолудевої та каштанової муки. Тішити свиней такою сумішшю варто лише раз на два-три дні, бо у жолудях є дубильні речовини. Якщо ж вкинути більше і постійно годувати мукою з них свиней, то в них можуть бути проблеми зі шлунком і отруєння.
Також «лісовою мукою», зазвичай, посипають соковиті овочі: буряки, кабачки, гарбузи.
«А ще можна дати свиням так званий вітамінний салат. Для цього треба нарізати невеличкими шматочками яблука, моркву, буряк чи гарбуз і посипати все мукою»,— ділиться таємницями «кулінарії» пан Мирослав.
Чоловік додає, що таку суміш свині так їдять, що не встигнеш відійти, а в спеціальний жолоб для годівлі вже порожній. А ще жолуді та каштани— суттєва економія господарям, бо вони безкоштовні. Йди та збирай. Окрім свиней, жолудевою й каштановою мукою смакує домашня птиця.
Сабіна Ружицька, фото авторки
Читайте також у ПІК:
- Сидерати біля хати: що треба посіяти восени на городі, аби “вилікувати” землю від бур’янів
- На Прикарпатті триває сезон копання картоплі: які особливості та тренди (ФОТО)
- На Прикарпатті з ініціативи греко-католицького священника відкрили соціальну пекарню (ФОТО)Є
- На Прикарпатті розпочався сезон цукрової кукурудзи
- На Прикарпатті триває ягідний сезон: про вигоду домашніх рецептів
- Пасічники Прикарпаття розповіли, чи будемо цьогоріч з медом
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram,Youtube та Telegram
Читайте нас у тг