Український бізнес демонструє стійкість щодня, коли не лише втримує власну справу на плаву у час війни, а й розвиває. Особливо, це стосується бізнесу в прифронтових регіонах країни, коли виклики надскладні. І серед найбільших проблем, про які говорять підприємці, є брак з кадрами. Де взяти працівників в сьогоднішніх умовах та чи це реально – читайте далі.
Сьогодні у Харкові цю проблему обговорювали на регіональному форумі «Підготовка фахівців в центрах профтехосвіти Державної служби зайнятості: навчання українців для потреб бізнесу”.
У регіональному форумі взяли участь представники великого, середнього та малого бізнесу, а також заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна, директорка Державної служби зайнятості Юлія Жовтяк, керівництво Харківської ОВА та інші. Ключові теми для дискусій стосувалися викликів ринку праці.
Як зазначила заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна, сотні тисяч економічно неактивних українців можна залучити на ринок праці, надавши їм можливість опанувати нову актуальну професію, перекваліфікуватись чи підвищити професійний рівень.
«Вони можуть це зробити завдяки навчальним програмам, запровадженим Урядом, зокрема, в центрах профтехосвіти Держслужби зайнятості. Щороку ЦПТО здатні підготувати близько двохсот тисяч фахівців, яких потребує бізнес», — зазначила Тетяна Бережна.
Заступниця Міністра економіки нагадала, що нині відбувається реформа центрів профтехосвіти, спрямована на посилення їх спроможностей, в тому числі через залучення бізнесу до участі у наглядових радах ЦПТО. Це дозволить підприємцям впливати на підготовку фахівців, які потрібні їм саме сьогодні, коригувати навчальні програми згідно запитів бізнесу та їх тривалість, замовляти підготовку спеціалістів за новими професіями.
Натомість директорка Державної служби зайнятості Юлія Жовтяк відзначила команду, яка здійснює навчання в Харківських ЦПТО.
«Я пишаюся підготовкою викладацького складу. Це дуже завзяті молоді люди, які дійсно люблять свою роботу. Тому всі слухачі, які в нас навчаються в центрах профтехосвіти, у більшості своїй говорять про високий рівень підготовки, про цікаве і корисне навчання в такому закладі. І 86% з них після випуску працевлаштовується. Державна служба зайнятості працює для того, щоб кожен, хто шукає роботу, мав її. Щоб кожне підприємство, яке у пошуку кадрів задовільнило свій попит. Ми сповідуємо принцип: живи і працюй в Україні. І реалізовуємо його через рекрутингові програми, навчання, гранти, компенсаційні проєкти. Від бізнесу та шукачів роботи потрібен лише запит, від нас — реалізація”, – зазначила Юлія Жовтяк.
Для того, щоб підприємці побачили на власні очі, як можуть шукати, перенавчати та перекваліфіковувати працівників для потреб бізнесу – для них провели екскурсію навчально-виробничими майстернями Центру профтехосвіти ДСЗ.
«Харківський ЦПТО справив на мене просто неймовірний ефект, там є мегасучасне обладнання. Персонал, який працює там, був доброзичливий та змотивований на навчання своїх учнів. Я була вражена, адже це державна установа, а не приватний бізнес”, – поділилася Надія Радевич, т.в.о. генерального директора АТ «Новий стиль».
На сьогодні у Харківському ЦПТО ДСЗ навчають за 41 ліцензованою професією та 75 освітніми програмами підвищення кваліфікації. У 2024 році навчання в центрі пройшли майже 2 300 фахівців, з них 1627 безробітних, 86 учасників бойових дій, 230 людей навчались за ваучером, ще 335 фахівців навчались за кошти роботодавців.
За словами начальниці Управління професійного навчання та міжнародного співробітництва Держслужби зайнятості Лілії Грабовської, навчальні програми готові адаптувати під потреби роботодавця та навіть створювати нові.
«За окремим експериментальним проєктом ми можемо навчити ветеранів та ветеранок, які повертаються до вас на підприємство. Також роботодавці можуть звернутися до нас, і ми беремо в роботу будь-який напрямок діяльності, будь-яку професію, яка є ліцензованою. За вашими вимогами можемо зробити освітню програму підвищення кваліфікації», – підкреслила начальниця управління професійного навчання ДСЗУ Лілія Грабовська.
Натомість директор Харківської служби зайнятості Олександр Котунов акцентував на тому, що в області відчувається кадровий голод, зокрема, на працівників робітничих спеціальностей.
«Сьогодні ми маємо вже 155 професій, серед них багато робітничих, за якими можна отримати безкоштовне навчання в наших центрах професійно-технічної освіти. Сьогодні не вистачає токарів, слюсарів, фрезерувальників, водіїв і навіть бухгалтерів чи юристів. Ситуація в Харкові така, що в нас в середньому на одну вакансію є один безробітний. Більш того, кваліфікація цього безробітного не відповідає вимогам конкретного роботодавця», – розповів Олександр Котуков, директор Харківської служби зайнятості.
«Ми дуже активно працюємо над тим, щоб допомагати бізнесу перебудовувати бізнес-процеси під час війни. Адже ті процеси, які були до 24 лютого 2022 року, працюють або неефективно, або взагалі не працюють. Саме тоді треба залучати нові технології, знання, інновації для того, щоб бути конкурентними. Особливо в умовах регіону, яким ми є», – нагол .осив президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак.
Представники бізнесу наголошують, що чим більш буде центрів ЦПТО, тим більше ймовірність подолати кадровий голод.
«Попит на людей величезний, адже багато людей із Харкова виїхали. Необхідні люди виробничих професій: зварювальники, токарі, фрезерувальники. Більшість працівників на станках — старше 60 років, які раніше здобували професійну середню освіту. Тому вона дуже потрібна. Чим більше буде центрів профтехосвіти, чим більше будуть готувати людей різного віку, тим швидше почне розвиватися наше виробництво», – зазначив Олександр Попов, власник підприємства, яке виготовляє металеві вироби.
Олена Ольховська, підприємиця, за час війни відкрила власну справу “Торба”, виготовляють шопери, рюкзаки, різну текстильну продукцію. Має невелике виробництво, троє працівників.
«Якщо мені, як роботодавцю, будуть потрібні швачки, я знаю куди звертатися. У тому числі й для підвищення кваліфікації працівників. Світ не стоїть на місці та дуже важливі центри профтехосвіти, які тримають руку на пульсі, знають як і навчають інших. А такі зустрічі в Харкові, вважаю, дуже потрібними, адже на них ми комунікуємо, знаходимо нові партнерства, зрештою, разом впливаємо позитивно на економіку», – розповіла Олена Ольховська.
Захід відбувся в рамках міжрегіонального проєкту «Реформування системи підтримки та розвитку трудового потенціалу», що реалізовується Міністерством економіки України в партнерстві з ГО «Розвиток бізнес-сектору України» за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Зміцнення громадської довіри (UCBI)”.
Керівниця проєкту, Леся Круп’як розповіла, що форум в Харкові – вже сьомий захід, що проводиться в Україні.
«Разом з партнерами ми організовуємо заходи в кожному місті, де присутній Центр профтехосвіти. Ця структура – це реальний механізм, що може вплинути позитивно на ринок праці. І ми збираємо бізнес, щоб показати можливості центру. В інших регіонах бізнес почав долучатися до Наглядових рад, які будуть впливати на ефективність співпраці ЦПТО та бізнесу. Це дуже добре, що є багато ініціативних. Це дає нам розуміння, що ми рухаємося в правильному напрямі», – сказала вона.
Читайте також:
- Кадрова криза на Франківщині та як її подолати (ВІДЕО)
- Як бізнесу знайти працівників: на Прикарпатті відбувся регіональний форум (ФОТО)
- “Основне завдання – зберегти працівників й створити для них умови”: співзасновник ТОВ “Івано-Франківський Дім Буд” Степан Руднянин
- Ринок праці Львівщини: як бізнесу можуть допомогти центри профтехосвіти ДСЗ
- Підготовка кадрів для fashion-індустрії: що пропонують у Міністерстві економіки (ФОТО)