Івано-Франківськ

Оцінка експерта: Чого очікувати Україні від Байдена

Жоден попередній президент США ще ніколи не був так добре знайомий з українськими справами.

104438867 256378512290079 2126890385222183621 n 1 3 scaled

Чого очікувати Україні від Байдена – нового лідера Сполучених Штатів: у двосторонніх відносинах, в оборонній політиці? BBC News Україна публікує думки Миколи Бєлєскова, головного консультанта Національного інституту стратегічних досліджень та експерта Ради зовнішньої політики “Українська призма” Олександра Краєва.

Пропонуємо вашій увазі, пише ПІК.

 

“Джо Байден краще Трампа розуміє ситуацію в Україні та українську проблематику, адже він відповідав за цей напрямок при Обамі”, – розповідає експерт Олександр Краєв (праворуч).

“Жоден попередній президент США ще ніколи не був так добре знайомий з українськими справами”, – пишуть у Atlantic Council.

“Тому Україною Байден точно буде займатися більш професійно, ніж Трамп. Через Україну Байден зможе швидко і вдало показати себе як потужного зовнішньополітичного гравця. Для нього Україна – зручний безпековий кейс, тут він зможе стримувати Росію найменшими ресурсами”, – вважає експерт.

Позитивно для України розцінює прихід адміністрації Байдена і Микола Бєлєсков, головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень.

“І сам 46-й президент США, і його команда, скоріше за все, послідовно керуватимуться філософією нерозривності безпеки США і безпеки Європи, а також розумінням ролі України для європейської безпеки в умовах агресивної політики РФ”, – каже Бєлєсков.

Чи не головним рішенням попереднього президента Дональда Трампа для оборонної співпраці між США та Україною вважається початок поставок летальної зброї для ЗСУ.

Протитанкові ракетні комплекси “Джевелін” не змінили ситуацію на Донбасі (офіційно на лінію фронту їх і не направляли), але стали потужним фактором стримування.

У перші місяці після передачі “дротиків” так звані “армійські корпуси ДНР і ЛНР” ледь не кожну втрачену одиницю техніки на фронті пов’язували з “джевелінами”.

Утім, такий крок США мав значно більше символізму – особливо після того, як Київ так і не отримав летальну зброю за час президентства демократа Барака Обами.

Тому повернення демократів у Білий дім викликало занепокоєння тим, чи не згорнуть Сполучені Штати таку допомогу, повернувшись до “нелетальної” підтримки: медикаментами, машинами “Хамві”, контрбатарейними радарами та інструкторами.

Але за Байдена цього, скоріше за все, не станеться, вважає Микола Бєлєсков.

“Оскільки свого часу Джозеф Байден був серед тих в адміністрації Обами, хто виступав за надання Україні летального оборонного озброєння, то зменшення масштабів і номенклатури допомоги очікувати не варто”, – прогнозує експерт.

Зрештою, і сам Джозеф Байден під час своєї кампанії прямо обіцяв, що Україна отримуватиме від США економічну та військову допомогу, “включно з летальним озброєнням”.

“Питання в тому щоб розширити масштаби допомоги. Завдання максимум – отримати згоду Вашингтона на передачу важкого озброєння Україні на пільгових умовах, наприклад, вживаних винищувачів 4-го покоління чи системи ППО середньої дальності”, – пояснює Микола Бєлєсков.

Зокрема мова йде про багатоцільові винищувачі F-16, якими можна було б замінити МіГи-29 і Су-27. Про такі роздуми у жовтні розповідав командувач Повітряниих сил ЗСУ Сергій Дроздов.

А ще раніше в українській владі розмірковували над можливістю закупівлі американських систем протиповітряної оборони Patriot.

Все це, як показує досвід Польщі, дуже дороге задоволення. Саме тому всі сподівання у цій сфері будуть пов’язані з готовністю чи не готовністю адміністрації Байдена постачати таку зброю Україні за зниженою ціною.

Утім, вочевидь, мають бути і менш амбітні плани.

“Завдання мінімум – розширення наявної номенклатури допомоги за рахунок, наприклад, менш потужних систем ППО, типу переносних зенітно-ракетних комплексів чи протиповітряних комплексів ближньої дії, збільшення об’ємів постачання засобів зв’язку тактичної ланки чи більш потужних засобів розвідки і спостереження”, – додає Микола Бєлєсков.

Чи отримає українська армія щось із цього за президентства Байдана, багато в чому залежатиме від самої України.

Микола Бєлєсков припускає, що тут Джозеф Байден буде наслідувати адміністрацію Барака Обами, яка вимагала більше змін в “оборонці” замість того, щоб лише надсилати зброю чи техніку.

“Серйозний діалог із США про розширення матеріально-технічної допомоги Україні можна буде вести, коли ми продемонструємо успіхи в реформуванні сектору безпеки і оборони загалом”, – попереджає Микола Бєлєсков.

Тобто адміністрація Байдена чекатиме від України на анонсовані реформи
“По суті, американці повинні мати тверді гарантії, що кошти, які заощадить Київ від збільшення допомоги США, будуть використовуватися максимально ефективно”, – додає Микола Бєлєсков.

А також потрібні реалістичні документи, такі як Стратегія воєнної безпеки, і Держпрограма розвитку ЗСУ, щоб у Сполучених Штатах розуміли, куди рухається українська сфера оборони, що і навіщо їй потрібне.

Особливе ставлення до “українського питання” від Джозефа Байдена варто очікувати і через те, як на його власний імідж вплинув скандал з його сином Хантером та фірмою Burisma.

“Байдену важливо займатися Україною навіть у цьому ключі, щоб сформувати власний наратив у контексті “Україна і Байден” у позитивному ключі, а не через скандали”, – вважає  експерт Олександр Краєв.

За його словами, американська розвідка вже розвінчувала і називала фейком “плівки Деркача”, що, зрештою, призвело до санкцій проти “російських агентів” та “мережі дезінформації”.

Саме під ці санкції потрапив депутат від партії президента України Олександр Дубінський – проросійські медіа одразу охрестили це “помстою Байдена”.

Утім, Олександр Краєв вважає, що санкції проти Деракача і Дубінського – це ще справа адміністрації Трампа, хоча і не його самого.

“Це вже не Трамп, але ще і не Байден. Це американська система”, – пояснює експерт “Української призми” і додає, що так республіканці намагаються зберегти статус-кво у зовнішній політиці, якого досяг Трамп.

А от все, що відбуватиметься далі, вже буде показово для Дожзефа Байдена і його ставлення до влади Володимира Зеленського.

“Тепер хід перейшов до України: чи погодиться вона почати розслідування, чи просто сприйме інформацію”, – констатує Олександр Краєв.

В офісі Зеленського через два дні мовчання після оголошення санкцій пообіцяли притягнути до відповідальності всіх причетних до “втручання у вибори в США” й навіть оприлюднити найближчим часом “конкретні кроки”. Щоправда, наразі про якісь офіційні результати таких кроків невідомо.

Олександр Краєв прогнозує, що перші реальні зовнішньополітичні кроки президента Байдена Україна відчує десь за пів року – у вересні-2021.

“По-перше, перехідний період – бачимо, як важко підходили до інавгурації. Плюс коронавірус і боротьба зі сповільненням економіки. У перші пів року мінімум Байдену доведеться займатися лише внутрішньою політикою”, – пояснює експерт.

До цього часу варто очікувати нового посла США в Україні, однак хто ним стане, наразі точно невідомо.

“За цей час Києву варто підготуватися до відносин з новою адміністрацією. Все залежить від України”, – резюмує Олександр Краєв.

Читайте також:

Байден склав присягу як 46-й президент США

Американець три місяці таємно жив в аеропорту: боявся коронавірусу

Приєднуйтесь до нас  у FacebookInstagram , Youtube та  Telegram

Читайте нас у тг




Новини партнерів







Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено