Куди піти на Прикарпатті: цього тижня ПІК продовжує відкривати для своїх читачів, любителів подорожей, міста рідного краю, які мають чим здивувати. Знайомимося ближче із Рогатином – містом, яке багатьом вже відоме, адже повз нього “проходять” маршрути не лише державного, але й міжнародного напрямку. Проте помилково вважати Рогатин лише “проїзним” містом…
Рогатин – місто на Опіллі, розташоване над річкою Гнила Липа в Івано-Франківській області. Перша згадка про Рогатин сягає 1184 року, коли поселення входило до Галицько-Волинського князівства під проводом князя Ярослава Осмомисла.
Походження назви міста пояснюється легендою про те, як дружина князя Ярослава Осмомисла, заблукавши у лісі, зустріла оленя, який вивів її з лісу. На тому місці був заснований Рогатин. Назва, звичайно, від слова “рогач”, тобто “олень”. А от інша версія – полягає в тому, що у санскриті ім’я Рогат означає “схід сонця”, місце появи Сонця. Тому Рогатин можна вважати містом народження Сонця.
У Рогатині проживає 7 716 мешканців.
Рогатин дихає легендами. Найпопулярніша з них про відому на увесь світ Роксолану, улюблену дружину турецького султана Сулеймана – володаря Османської імперії.
Роксолана
Центральна площа міста названа на честь Насті Лісовської (Роксолани) є головним міським майданчиком. До 800-ліття міста тут в 1999 році звели пам’ятник відомій землячці. Пам’ятник являє собою бронзову жіночу фігуру на повний зріст, поставлену на колону з граніту на фігурному п’єдесталі. Підніжжя колони прикрашено фігурками бронзових птахів в польоті.
Історико-краєзнавчий музей “Опілля”(вулиця Галицька, 52)
Відвідавши музей, Ви дізнаєтеся багато цікавого про історію Рогатинщини.
Вартий уваги і художньо-краєзнавчий музей(вулиця М.Угрина-Безгрішного, 14), який розміщений у садибі відомого українського діяча Миколи Угрина-Безгрішного. Тут представлене народне мистецтво, етнографія та побут мальовничого куточка України – Рогатинського Опілля. Окремий експозиційний розділ знайомить відвідувачів із постаттю Насті Лісовської-Роксолани зокрема, тут розміщені репродукції прижиттєвих портретів Роксолани і її чоловіка султана Сулеймана Пишного, а також макет середньовічного Рогатина.
Церква Святого Духа(вулиця Роксолани, 10)
Найвидатніша пам’ятка Рогатина й одна з найгарніших дерев’яних церков України, внесена до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. А ще одна з небагатьох церков України, зведених без жодного цвяха. Вчені дослідили дерево, з якого побудований храм, і датували його 1480 роком. Всередині церкви – також нетиповий для тих часів чотириярусний іконостас, який вважається одним із найстарших в Україні. Його спорудили львівські майстри 1650 року. Час тут завмирає…
Миколаївський костел із годинниковою вежею (вулиця Галицька, 58а)
Давній духовний осередок, взірець архітектури готики та ренесансу XV-XVII століть, цінна пам’ятка культурної і сакральної спадщини. Він розташований на високому пагорбі, з якого відкривається милий оку краєвид міста. Висота храму – 42 метри.
Найстарішим із збережених до сьогодні мурованих храмів Рогатина є церква Різдва Богородиці, що знаходиться на протилежному від костелу боці центральної площі. Церква тричі горіла і відбудовувалася зі змінами.
На центральній площі ще збереглися старі кам’яниці кінця ХІХ – початку ХХ століття:
Самі ж мешканці Рогатина знають добре своє невеличке, але доволі колоритне місто і точно не дадуть Вам заблукати…
Рогатинщина і справді має чим здивувати… Чого тільки варто “Чортова гора” – ботанічна пам’ятка природи загальнодержавного значення, яка знаходиться неподалік Рогатина біля автомобільного шляху на Бережани, поблизу села Пуків. “Чортова гора” є не тільки дивовижним творінням природи, але й місцем активного і культурного відпочинку.
Буває, потрапляєш у якусь місцину — начебто нічого особливого: ані тобі високих мальовничих гір, ані моря, ані величних замків чи фортець, а все ж серце тулиться до неї аж до щему. І душа теплішає від якогось незримого замилування цією скромною, непоказною провінційною чарівністю. І от такою чарівністю і є містечко Рогатин. Не втратьте можливості тут побувати!
Читайте також у ПІК:
Читайте нас у тг