Що передувало
В Івано-Франківську за СРСР було погруддя Івана Франка по вулиці Івана Франка, 28. 1978 року здійснено реконструкцію пам’ятника з села Опришивців (1956 рік; автор А. Болюк).
У місті, що носить ім’я Каменяра, постало питання про вшанування поета у більш монументальній пам’ятці, що було вирішено вже за незалежності України, причому в середмісті на великому майдані. Слід відмітити, що ще на початку 1960-х років тодішньою радянською владою на цьому місці було поставлено пам’ятник Ульянову-Леніну, а 9 жовтня 1990 року його було демонтовано.
Оскільки найбільша площа міста «осиротіла» й з архітектурного ансаблю випадала його центральна вісь, було висловлені різноманітні пропозиції по заповненню цієї ніші, але поряд з пропозиціями побудови величного фонтану, чи пам’ятника Шевченкові, можновладці та громадськість схилилися до думки увічнити в місті з найменням Івано-Франківськ видатного українського письменника, просвітителя Івана Яковича Франка.
Відтак, 26 серпня 1995 року в історії міста відбулася важлива подія — урочисте відкриття пам’ятника Іванові Франку на вулиці Незалежності.
Висота скульптури – 4,50 м, крил – 6,0 м, стилобата – 3,20 м. Автори – ск. М. Посікіра, Л. Яремчук, М. Ягольник, арх. В. Каменщик.
Особливості
Виготовлений із бронзи пам’ятник фронтальним боком звернутий до вул. Незалежності, розміщений на високому масивному стилобаті зі сходами, що підкреслює підвищений рельєф місцевості.
Монумент втілює велич духу Каменяра як мислителя й борця. В основу його образного вирішення покладені ідейні рушії життя поета: воля, бунтарство, боротьба, – уособлені в стрімкому розмаху стилізованих масивних крил, що на задньому плані обрамляють скульптурну постать І. Франка на повний зріст.
Поет зображений у задумі, зі злегка нахиленою головою й закладеними за спину руками. На відміну від чітко окресленого обличчя, постать у плащі опрацьована доволі узагальнено, а в нижній частині зливається з основою крил. На внутрішній площині розгорнутих крил вилиті написи:
«Нині вчися побіждати завтра певно побідиш» (зліва);
«До великого моменту будь готовий кожден з нас» (справа).
Пам’ятник, оточений з боків сходами, що ведуть до готелю «Надія» та драмтеатру, органічно вписується в навколишнє архітектурне оточення, відкритий для огляду з близької й далекої відстані.
Читайте також:
Приєднуйтесь до нас у Facebook,Instagram,Youtube та Telegram
Читайте нас у тг