Івано-Франківськ

Кращі прокінетики для шлунка та кишечника

Що таке прокінетики? Як прокінетики допомагають для шлунково-кишкового тракту? Які існують види прокінетиків? - читай більш детально в нашому блозі.

222 2 scaled

Обмін речовин — один із ключових процесів в організмі. Завдяки йому ми отримуємо енергію, збагачуємо клітини поживними речовинами, позбавляємось від токсинів тощо. Препарати для травної системи, такі як прокінетики, здатні покращувати ці функції та налагоджувати їх під час збоїв. Зупинимось на цих засобах детальніше, щоб розповісти про показання, механізм дії та інші важливі нюанси.

Важливо! Будь-які препарати мають побічні ефекти та протипоказання. Наш матеріал є оглядовим і не є керівництвом до дії. Перед покупкою порадьтеся з лікарем!

6617f87785b7b.webp
Що таке прокінетики

Фундамент травної системи — шлунково-кишковий тракт. Прокінетики — це клас лікарських засобів, які спрямовані на поліпшення його рухливості (моторики). Тобто вони сприяють належному руху їжі через шлунок і кишечник. Саме тому прокінетики застосовуються при розладах шлунково-кишкового тракту, зокрема, закрепах, атонії та диспепсії, а також лікуванні гастроезофагеального рефлюксу (ГЕРХ) та ін. При цьому належна рухливість ШКТ є головною умовою здорового травлення та отримання поживних речовин з їжі.

Словом, прокінетики сприяють покращенню процесів травлення, поглинанню поживних речовин та очищенню організму від токсинів. Механізм дії прокінетиків залежить від виду. Та основна ідея зводиться до того, щоб стимулювати перистальтику — процес, коли мʼязи шлунка проштовхують їжу до кишечника для подальшого перетравлення. Разом з тим прокінетики мають низку протипоказань та побічних дій. Тому їх вживання узгоджується й відбувається під наглядом лікаря. До речі, після узгодження можна скористатись послугами інтернет-аптеки eTabletka.

Види прокінетиків

Виділяють 3 види прокінетиків, які між собою відрізняються передусім механізмом дії:

  • блокатори дофамінових рецепторів,
  • антагоністи 5 НТЗ-рецепторів.
  • агоністи 5 НТ4-рецепторів.

Блокатори дофамінових рецепторів традиційно призначаються у разі функціональної диспепсії, гастриту, виразки шлунка, атонії кишечника, гастроезофагеального рефлюксу (ГЕРХ) та ін. Також цей вид корисний, коли потрібно усунути або мінімізувати інтенсивність нудоти та блювання.

Ці прокінетики зосереджені на блокуванні дії дофаміну — гормону, який сповільнює роботу кишечника. Внаслідок цього відбувається покращення активності мʼязів, що, своєю чергою, призводить до поліпшення процесу травлення та зменшення симптомів, якими супроводжуються його розлади. Зазвичай в Україні послуговуються такими представниками цього виду, як домперидон, метоклопрамід та ітоприд.

Серед побічних дій цього виду превалюють свербіж, діарея та закреп. Щодо протипоказань, категорично заборонено вживати блокатори дофамінових рецепторів під час вагітності та годування груддю.

Антагоністи 5 НТЗ-рецепторів також блокують дію, на цей раз — серотоніну, який також гальмує роботу кишечника. Завдяки цьому блокуванню стимулюється рухливість шлунково-кишкового тракту. А також знижуються повторюваність нападів нудоти та блювання.

Позаяк саме серотонін передає в мозок імпульси для блювотного рефлексу. Саме тому цей вид прокінетиків часто використовують задля запобігання нудоті та блюванню у людей, які пройшли через хірургічне втручання або зазнають впливу хімієтерапії. До переліку прокінетиків-антагоністів 5 НТЗ-рецепторів входять ондансетрон і палоносетрон.

Агоністи 5 НТ4-рецепторів стимулюють 5-НТ4-рецептори. В результаті поліпшується робота кишечника та його рухливість. Найкраще такі прокінетики проявляють себе при закрепах, діареї, здутті, диспепсії, гастроезофагеальному рефлюксі (ГЕРХ) та інших розладах травлення. Прикладами цього виду виступають прукалоприд і мосаприд.

Від попередників агоністи 5 НТ4-рецепторів відрізняються тим, що не мають істотного впливу на центральну нервову систему. Але це не передбачає відсутність інших побічних ефектів та обмежень.

Підкреслюємо, що підбір прокінетиків виконується винятково лікарем. Тому що він ознайомлений з особливостями організму пацієнта та здатний враховувати інші фактори на кшталт побічних дій та протипоказань препаратів. Бажаємо здоровʼя!

ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ 

Читайте нас у тг
Новини партнерівКоментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено