На Прикарпатті людей заохочують вирощувати та збирати лікарські рослини. Ініціатором є проєкт “Розквіт” компанії Growness Group, яка співпрацює з фітофермерами та заготівельниками по всій Україні, інформує ПІК.
На Франківщині до проєкту вже долучилися 17 фермерів, які вирощують “рослинні ліки”, та 24 заготівельники, які збирають дикороси. Серед учасників – ягідна ферма “Беррі Прикарпаття” та підприємство “Долина-інвест”. Вирощують мальву, календулу, волошки, ехінацею тощо. Ростуть вони на площі 31,5 га у різних населених пунктах області.
Для початку треба мати землю
Охочим розвивати фітобізнес розповідають про тонкощі справи та консультують на всіх етапах роботи. Про це для читачів ПІК розповіла менеджерка проєкту Наталя Шевчук.
Фахівці визначають, яка рослина підходить для типу грунту на конкретному полі, обирають якісне насіння, розповідають про технологію вирощування, як боротися зі шкідниками, правильно збирати та сушити сировину. Початківців навчають, проводять тематичні конференції та закликають об’єднуватися в кооперативи.
“Щоб долучитися до нашого проєкту, треба мати земельну ділянку від 50 соток. Хто не має стільки вільного поля, може об’єднуватися з іншими. Це не має бути цілина, щоб рослині не заважав рости бур’ян. Має бути екологічно чисте місце, без хімічних заводів поблизу, подалі від автотрас. Також не рекомендуємо використовувати гербіциди”, – зауважує Наталя.
Квіти на експорт
Фермери за свої кошти купують насіння, обробляють землю та збирають сировину. Засушені квіти, листя, плоди чи корінці у них гарантовано забирають на склад у Франківськ. Після цього рослини експортують у Францію, Німеччину, Швейцарію, Китай чи інші країни.
“Найчастіше сировину забирають чайні компанії. Її використовують у косметології, фармакології, роблять бади”, – додає менеджерка.
Бізнес на мальвах й не тільки
У “Розквіті” кажуть, що справа вигідна. Наприклад, кілограм сухої мальви коштує 500 гривень. З одного гектара в середньому можна зібрати одну тонну, тобто заробити приблизно 150 тисяч гривень чистого прибутку. До уваги беруть вартість насіння, обробку землі та оплату за ручний збір сировини. Потрібно також врахувати, що урожай можуть зіпсувати погодні умови.
Вперше засіяли ділянки лікарськими рослинами по всій Україні навесні 2021 року. До того це робити у тестовому режимі, щоб зрозуміти, чи підходить рослині певне середовище.
Спробувати себе у ролі фітофермерки цьогоріч вирішила й Ольга Мочкодан з Отинії. Побачила інформацію про лікарські рослини у знайомої, отримала консультацію та почала працювати. На 70 сотках землі посіяла мальву.
З неприємних моментів були слимаки, які жінка збирала, та фітофтора, від якої фахівець підібрав ліки. Зараз працівники руками зривають розквітлі квітки. Це треба робити швидко, щоб цвіт не обпав. Потім сировину відправляють на сушку – на горище й чекають, коли її заберуть.
“Я їздила у Польщу на ягоди. Бачила у людей біля хати лікарські рослини. Для них це не основна робота, а підзаробіток. Мені ця ідея сподобалася, тому пробую реалізувати. До того ж, розквітлі мальви цікаво та гарно виглядають”, – ділиться Ольга.
Демо-поле
До речі, Growness Group запрошує всіх охочих відвідати демонстраційне поле у селі Березівка (за заправкою AMIC в сторону Тисмениччан) поблизу Франківська. Там посіяли мальву, нагідки, чорнушку, соняшник та інші лікарські рослини.
Роблять це для популяризації фітобізнесу, розвитку села та забезпечення робочих місць. Прикарпатці зможуть детальніше ознайомитися із проєктом “Розквіту” та сфотографуватися на фоні квітучих лікарських рослин.
Марія Гурецька.
Читайте також:
- В Україні подорожчали дині: як змінилася ціна
- Прикарпатцям на замітку: спека і вагітність, або як майбутній мамі пережити літо?
- Прикарпатцям розповіли, як обрати безпечне морозиво
- Помідори: як поливати і підживлювати для щедрого врожаю
Приєднуйтесь до нас у Facebook,Instagram,Youtube та Telegram
Читайте нас у тг