Сьогодні мова під про вулицю Василіянок, а колись – Заболотівську (за Австрії) та П.Скарги (за Польщі), а згодом – Панфіловців (за совітів). Наша увага прикута до перспективи будинків, розташованих по непарній стороні вулиці, між №35 (радянська 5-поверхівка 1964 р.) та №49 (будинок, розташований на розі із вулицею В.Ветеранів).
Ще 10 років тому, у 2012 році (і раніше) можна було спостерігати цілу перспективу старовинних будинків – провінційної забудови початку ХХ ст. (близько 1902-1905 рр.). Мова йде про кам’яниці №37, 39, 41 та 43. Натомість №45 – міжвоєнний, 1939 р.
Ось як виглядали ці будинки на світлинах М. Жарких, датовані 2012 роком:
Де ж вони зараз?
Власне, оригінальні за архітектурним виглядом 100-річні кам’яниці №37, №39 та №41 не встояли до наших днів. Їх знесли під час будівництва чергової кам’яної «свічки» фірми Мельник – житловий комплекс «Діамант Хол».
Натомість кам’яниця №41 – дивом встояла і зараз милує око франківців та гостей міста своїм цікавим фасадом.
Поруч бачимо також й №45 – але фактично у занедбаному стані. На сайт управляючої компанії “Комфортний дім” його стан оцінюється, як “ветхий”.
Це стосується як зовнішнього вигляду, так й внутрішнього, не кажучи вже по подвір’я.
До слова, розкручений мельниковський «Діамант Хот» й досі не добудований. На сайті забудівника вказано, що комплекс «будується», хоча його здача обіцялася власникам квартир ще у 2020 році.
На фото – проєкт, який так й залишився на папері:
Коментар:
Ігор ПАНЧИШИН, франківський архітектор, фахівець з реставрації, художник:
«Я завше вписував ці будинки в пропоновані до Реєстру. І тут справді суттєвим було сама структурна складова – малоповерхова забудова з характерним використанням дрібних конструкцій (у кожного були свої унікальності дрібні).
Якби це було в цивілізованому суспільстві – то все це носить певну цінність. Зрештою – в Опорному плані (згідно нашим законам) все це вказувалось – пам’ятки, цінна забудова, фонова забудова. І кожна категорія має свою підзаконну специфікацію і рівень збереження, але в нас в місті Закон про спадщину не працює… Тому у мене немає відповідей на питання перспектив спадщини у Станіславі.
Навздогін, на мою думку, серед згаданих на Василіянок будинків ркремо важливими були №14 і садиба Гриневичів. Решта є малоцінними самі по собі, але як тканина, така малоповерхова забудова була адекватною в колишньому середовищі».
Читайте також у рубриці “Було-стало”:
Читайте нас у тг