ПІК продовжує знайомство з унікальним архітектурним обличчям нашого міста. Зокрема, із найдавнішими його кам’яницями, які дійшли до наших днів. І, маємо надію, будуть моцні ще не одну сотню років.
У 1905 році в Станіславові триває будівельний бум, що почався у перші роки XX ст. Багато будують держава, військо, приватники.
Отже, 118 років тому збудовані…
Приватна німецька гімназія (нині – вул. Лепкого, 9)
1905 року відкрився навчальний заклад – приватна німецька школа. Вона вже кілька років існувала в місті, а тепер збудувала для себе відповідне приміщення. Зараз тут старий корпус ЗОШ № 11 по вул. Б. Лепкого. На його фасаді рельєфно викладена дата «1905».
1919 року, за української влади, ця школа буде перетворена на німецьку гімназію і нею залишиться за Польщі. При тому, що німецька громада міста не перевищувала 800 осіб, вона була активною і високоорганізованою. В цьому заслуга багаторічного міського пастораТ. Цьоклера.
- Докладніше про історію будинку: Ретро Франківськ: 102 років тому в Станіславові відкрили приватну німецьку гімназію (ФОТО)
Кам’яниця Грауера (нині – Шашкевича, 1)
У 1905 році в межах Банківського кварталу заможний єврей Грауер збудував великий триповерховий особняк (Шашкевича, 2). Перший поверх здавався в оренду.
Спершу там була фірмова крамниця хімічної фабрики “Tlen” (“кисень”) та дрогерія (магазин-аптека) Яна Ігнатовича. Тут можна було придбати креми, пудри, мила, а також порошок для чищення зубів, фіялкову воду для очищення шкіри і навіть соснове кадило, яке у той час використовували як освіжувач повітря в помешканнях.
А приблизно з 1910 року – магазин фарфорових виробів «Карлсбадський склад порцеляни і скла». До речі це була перша в місті кам’яниця, в якій відмовилися від газового освітлення і повністю перейшли на електрику.
- Докладніше про історію будинку: Ретро Івано-Франківськ: 115 років тому з’явилася одна з найкрасивіших кам’яниць міста (ФОТО)
Військові казарми Швайковського (нині – вул. Франка)
У грудні прийняті до експлуатації військові казарми по вул. Камінського (Франка). На замовлення військової влади їх звела будівельна фірма Д. Лібесмана. Кошторис будинку становив 160 000 корон, а крім того, місто одержало на свої потреби 80-тисячний безвідсотковий кредит від Галицького намісництва.
Сьогодні будинок, над яким у 1968 році надбудовано третій поверх, займає інститут «Діпромісто».
- Докладніше про історію будинку: Було-стало: Казарми Швайковського на вулиці Камінського-Франка (ФОТО)
Кам’яниця Адольфа Шуберта (нині – Тарнавського, 1)
У 1905 році, в період австрійського панування, містянин Адольф Шуберт спорудив кам’яницю. Будинок не довго перебував у володінні А. Шуберта. Так, вже у 1909 році спорудою заволодів інший заможній містянин — Анзельм Гальперн.
У 1911 році у кам’яниці з’являється новий господар — Леон Наґельберґ. Йому вдалося отримати субвенцію у австрійської імперії в розмірі 6 000 корон на відновлення будинку після руйнувань Першої світової війни.
З 2005 року, у приміщенні кам’яниці розміщений кав’ярня-ресторан «Червона рута».
Будівля досить добре збереглася, лише з даху вежі щезла решітка-гребінець. На задньому плані сучасної фотографії видно сучасну прибудову до старої будівлі — також із вежею.
- Докладніше про історію будинку: Було-стало: кам’яниця Адольфа Шуберта у Станіславові-Франківську (ФОТО)
Справжній будівельний бум
Крім згаданих, у місті було розпочате будівництво шести триповерхових, семи двоповерхових приватних кам’яницьта понад 20-ти одноповерхових чи, як тоді казали, партерових будинків. Тоді також почате спорудження Австро-Угорського банку (тепер “Райф-банку”, Грушевського, 4).
У планах та проєктах
Підшукують місце і під будову окружного суду. Комісія 3 Відня вирішила, що з 18-ти запропонованих ділянок найбільше для цього надаються три: Кокуревича і Аппенцелерів по вул. Липовій, Я. Германа по вул. Матейка, Чаплінських і Гаммермана по вул. Білінського. На останній кількома роками згодом і буде збудований окружний суд (тепер СБУ і УВС, вул. Сахарова, 15).
Не дожили до нашого часу…
Гарнізонний суд (нині – вулиця Нац. Гвердії) з арештами саме цього року – 1905-го – був збудований. Він розмістився удвох гарних двоповерхових будинках класичного стилю.
Донедавна один з них був корпусом заочного факультету Прикарпатського юридичного інституту Львівського університету МВС України по вул. Національної гвардії, другий – у складі військового містечка. Але обидва – відійшли у небуття. Тепер там комплекс новобудов «Паркового містечка».
- Докладніше про історію та втрату будівель: Втрачений Івано-Франківськ: Австрійський гарнізонний суд (ФОТО)
Читайте також в рубриці “Ретро Івано-Франківськ“:
- Історія навколо нас: унікальні архітектурні пам’ятки Франківська 1904 року (ФОТО)
- Історія навколо нас: унікальні архітектурні пам’ятки Франківська 1903 року (ФОТО)
- Історія навколо нас: унікальні архітектурні пам’ятки Франківська 1897 року (ФОТО)
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг