Та пасічники стверджують, що у 2023-ому меду буде чи не наполовину менше. Чому та який буде цьогорічний медозбір, дізнавалася журналістка ПІК.
«Пасічникую вже п’ять років. Моя пасіка знаходиться на території Національного заповідника «Гуцульщина». Цього року викачали вже травневий та акацієвий меди», – розповідає Сергій Кіцнак, пасічник із Косівщини.
Чоловік додає, що цьогорічна весна була холодна. Протягом двох тижнів дощило, бджоли не встигли занести достатньо нектару і не змогли його запечатати. Отож вийшло, що акацієвий мед є з домішками різнотрав’я. Чистий акацієвий мед має світло-кремовий колір, що може переходити у прозорий, як, скажімо, березовий сік. Коли він кристалізується, то його барва — від білої до солом’яного.
«А чи домішки позначилися на його якості?», — запитую пасічника.
«Мед з гірських карпатських районів — вищого ґатунку, бо у нас немає ані великих підприємств промислових, які би забруднювали атмосферу, ані великих сільськогосподарських полів, які окроплюють хімікатами. Немає і промислового садівництва»,- продовжує пан Кіцнак.
Щодо цьогорічного липового медозбору, то оцінити його ще можна, бо він лише розпочався. У 2022-ому, липового меду, за словами Сергія Кіцнака, було чимало. Бачимо, що спекотні дні чергуються із дощовими. При такій погоді липа не виділяє дуже багато нектару, але його достатньо, аби був липовий мед. Звісно, смаколика буде дещо менше, ані минулого року.
«Це така циклічність у природі, один рік меду є більше, наступного — менше, та якоїсь «медової кризи» в нас немає», — обнадіює чоловік.
Викачують липовий мед у липні. Але попередньо треба перевірити його на зрілість. тобто чи добре він запечатаний Пасічники стверджують, що для цього треба взяти рамку з вулика, трохи повернути її. І якщо мед витікає, то він ще незрілий, якщо ні — можна братися до роботи. Мед із вуликів беруть, зазвичай уранці, коли більшість бджіл вилітають зі своїх домівок і втручання пасічника їх не потурбує.
«На виробництво меду, звісно, вплинули роки карантину та війна. На превеликий жаль, велика частина пасік на Сході, Півдні і трохи в Центрі України була зруйнована ворогами. Ще частину пасік пасічники не можна обслуговувати через окупацію або прямі бойові дії», — зазначає пасічник Іван Підгаєцький і додає, що також подорожчав інвентар і спеціальні засоби для пасічникування.
І ще, скоротився продаж продукту, бо зменшилася купівельна спроможність людей. Пасічники прогнозують, що 2023-ій буде менш сприятливий для кількості меду ще й через те, що зменшилися посіви медоносів. Але на територіях, де немає активних бойових дій та окупації, на кількість меду, вплинула ще й погода. Але, незважаючи ні на що, пасічники України передають мед і бджолопродукти що мають цілющу силу, нашим воякам.
Як розпізнати добрий, якісний мед: поради від Івана Підгаєцького:
- Консистенція солодкого смаколика повинна бути однорідною.
- Мед має бути «текучим». Це можна перевірити так: зачерпнути ложкою і подивитися, як мед буде стікати. Якщо він тягнеться плавно і рівно, то це добрий мед.
- Можна також трохи спробувати меду, справжній мед викликає незначне першіння в горлі.
- Розмішати чайну ложку меду розмішайте у чашці з теплою водою. Натуральний продукт цілком розчиниться, а той, в який додали цукор, матиме помітний осад.
- Взяти м’якушку білого хліба, на 5-7 хвилин умокнути в мед і на кілька хвилин залишити хліб збоку. Якщо мед натуральний, хліб стане твердішим.
- Коли мед є в скляних банках і в них є піна або бульбашки, то не поспішайте казати, що продукт неякісний. Радше навпаки: піна свідчить про те, що мед натуральний і багатий на глюкозу. Якраз вона і кристалізується на поверхні. Така піна і бульбашки є травневому та соняшниковому медах.
Сабіна РУЖИЦЬКА
Фото з доступних інтернет джерел
Читайте також:
- Що робити, якщо зів’яли помідори на грядці – декілька дієвих порад
- Які купюри доларів не приймають в Україні та що з ними роботи
- Жовта чи червона: як вибрати черешню і не отруїтися
- Чим обробити огірки від попелиці: прості поради
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram,Youtube та Telegram