Серед найцікавіших пам’яток в Івано-Франківську є старовинна реформістська синагога ‒ Темпель. Історія синагоги Темпель ‒ у перекладі з ідиш означає „святиня”.
Що передувало
У той час більшість населення прикарпатських міст становили саме євреї. Одна частина євреїв виступала за активну участь в житті тієї країни, де живеш, за право на освіту тощо. Їх називали спілкою прогресу або реформістами. Проте більшість було ортодоксальних юдеїв, які ретельно дотримувалися всіх релігійних законів. Вони виступили проти реформ і заборонили прогресистам входити до синагог. Це спонукало прогресистів збудувати власний храм в Станиславові.
Його вирішили побудувати у 1887 році члени юдейської спільноти прогресистів Олександр Віттель та Еліас Фішер, які разом з іншими членами швидко створили комітет, який поступово почав втілювати в життя розпочаті дії. Вже наступного 1888 року з колишнього гуртка «Прогресивного товариства» було створено «Товариство ізраїльського храму» в Станиславові. Метою цього товариства було побудувати ізраїльський храм.
Фактична діяльність Товариства розпочалась у 1893 році, коли було створено будівельну комісію, правління та загальні збори. Цього року «Ізраїльське храмове товариство» за актом дарування отримало міську землю під будівництво храму.
Ось текст стенограми:
Копія протоколу 17-го засідання Станіславівської міської ради від 7 грудня 1893 р., під час якого було вирішено пожертвувати міську землю для будівництва Темпеля.
Przewodniczący: Dr Jerzy Konkolniak, zastępca burmistrza. Sekretarz: Józef Wierzejski, sekretarz Magistratu. Obecni radni: 1) Blumenfeld Ozjasz, 2) ks. Dąbrowski Tomasz, 3) ks. Facjewicz Bazyli, 4) Dr Fischler Michał, 5) Dr Fischler Eliasz, 6) Dr Gelehrter Salomon, 7) Goldfeld Izak, 8) Halpern Lipa, 9) Jaegerman Józef, 10) Kwaśniewski Feliks, 11) Horowitz Abraham, 12) Kiesler Józef, 13) Lachowicz Stanisław, 14) Jakubowski Jan, 15) Łucki Władysław, 16) Majeranowski Jan, 17) Mark Israel, 18) Kitschka Wincenty, 19) Dr Nimhin Artur, 20) Piskorz Karol, 21) Regenslreif Zygmunt, 22) Rembacz Michał, 23) Schorr Horacy, 24) Stachewicz Teodor, 25) Dr Zathey Henryk, 26) Górecki Karol.
Прохання «Товариства ізраїльського храму в Станиславові» про надання йому міської землі для будівництва храму (663/93). Референт-асесор доктор Еліаш Фішлер подає резолюцію під іменем магістрату. Рада постановила подарувати «Товариству ізраїльського храму в Станиславові» муніципальну землю під назвою «Plac Rybi» («Рибна площа») для будівництва ізраїльського храму (…).
Проєкти та архітектори
Спочатку креслення були передані архітектору Максиміліану Шлоссу. У 1894 р. він представив проект, який мало чим поступався за обсягом Собору св. Ісаака в Санкт-Петербурзі. Правління товариства будівництва синагоги звернулося до віденського архітектора Вільгельма Стясного з проханням змінити проект, щоб зменшити витрати на будівництво.
Він вирішив, що немає нічого гіршого, ніж копіювати чужу роботу, і представив власний проект. Але правління також відхилило цей проєкт, висунувши нові фінансові обмеження. Зрештою, Стясний максимально спростив ескізи, і тільки цей проєкт був прийнятий правлінням у 1895 р.
Змішаний мавритансько-ренесансний стиль був типовим зразком для синагог. За проектом він мав бути висотою 14 метрів, зведений з яремчанського каменю та розрахований на 300 місць.
Друг Ротшильдів
Сам Стясний був досить цікавою людиною. В жодному архітектурному бюро не працював – був архітектором-фрілансером. Він відкрив перший у світі єврейський музей і належав до масонської ложі. Він був сіоністом і навіть спроектував місто Тель-Авів, навіть не бувши в Палестині.
Він був другом банківського клану Ротшильдів. Для них він спроектував сімейний мавзолей і клініки у Відні та Ізмірі, Туреччина. Його пам’ятають як творця чудових синагог в Австрії, Чехії та Словаччині. Станиславівська синагога була єдиним проектом, який Стясний реалізував у нашому місті.
Наріжний камінь та відкриття
У червні 1895 року було закладено наріжний камінь синагоги за участі рабина Ісака Горовиця. Цікаво, що при цьому знайшли ще давнішу плиту з написом, що в 1670 році на цьому місці заснували християнський храм Введення. Проте це не завадило будівництву синагоги.
Нарешті, 4 вересня 1899 року за присутності міських владців та юдейської громади відбулося урочисте відкриття синагоги.
У 20-х роках ХХ століття її відреставрували, інтер’єр розписали новими фресками. Проте в роки Другої світової війни Темпель мало не згорів, був сильно поруйнований.
Читайте також у ПІК:
- Мандри непомітним Франківськом: гайд по місцях колишніх синагог (ФОТО)
- Ретро: 127 років тому в Станіславові заклали наріжний камінь Темпля (ФОТО)
- У Франківську відбувся фестиваль єврейської культури “Євреї Станіславова. Хто вони?” (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: як виглядає зсередини синагога Темпель (ФОТО)
- Було-стало: станіславський темпель (Фото)
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Оперативні новини у TELEGRAM