Чимало людей воліють збирати цілющі ягоди самотужки. Проте не всі мають для цього час і можливість. Які ягоди є на ринку та за скільки їх можна придбати, дізнавалася журналістка ПІК.
На івано-франківському центральному продуктовому ринку велике та багате різноманіття овочів, фруктів і осінніх ягід. Серед останніх найбільше калини, шипшини, глоду, обліпихи. За літр шипшини просять 40-50 гривень.
«Я збирала ягоди в Шепарівцях, біля Коломиї. Беріть шипшина потрібна і цілюща, не пошкодуєте», — припрошує 63-річна Олена Мацьків з Коломиї.
Жінка привезла на ринок домашнє сало, ковбаси і шипшину та калину. Каже дуже хотіла привезти містянам екологічно чистих і лікувальних ягід. Далі розповідає, що 5 літрів шипшини віддала коломийським волонтерам, які, додають їх у вітамінні чаї та відправляють нашим захисникам.
Жінка каже, що шипшину починає збирати з 10 чисел жовтня і аж до приморозків. Якщо температура повітря надворі опуститься до +1 і аж до мінусів, то ягода втратить свої цілющі властивості. А наразі в шипшині є дуже багато вітаміну С, який є природним антибіотиком.
«Шипшина має багато вітамінів і мінералів. Їх у 50 раз більше, аніж в мандарина чи лимонах. не знаю, як то гарно сказати, як то лікарі чи аптекарі говорять, але мовлю вам по простому, як мої родичі казали. Словом шипшина допомагає при простудах, хворобах легень, бронхітах, допомагає при застої жовчі та додає сил», — говорить жінка.
Ростуть ягоди на лісових схилах, узліссях, в лісопосадках. Знайти її просто, а от збирати дещо складно через колючки. Олена Мацьків в цупкій куртці, шапці та великих міцних гумових рукавицях. За день жінка може принести 10-15 кілограмів ягід.
Михайло Пронюк з Тисмениччини продає кетяги калини, за один кетяг просить 10 гривень. Пучок з 5 кетягів віддає за 40 гривень.
«Калини на базарі мало, це тому, що й самих кущів вже мало. А хто має, не продає. У мене позаду хати є 5 кущів. Я калину зірвав, собі щось залишив, а решту — продаю»,— розповідає чоловік та додає, що він зрізує кетяги ножицями, обв’язує тонкою мотузкою, підвішує на горищі і прикриває білим папером.
«Зараз ягоди ще трохи гіркі та через 10-15 днів вони стануть солодкими. Зараз, якщо хочете чаю з калини, то додайте туди меду, і гіркота зникне», — продовжує Михайло Пронюк.
Жінка, що поруч торгівця калиною розповіла, що можна взяти кілограм ягід, два кілограми цукру, перемішати і викласти в скляну. Залишити все в прохолодному місці на тиждень, а далі — в холодильник.
Півкілограми глоду в Івано-Франківську можна придбати за 20-25 гривень. Якраз наприкінці жовтня завершується сезон його збору, тому треба чимшвидше його купляти. Ягоди глоду варто вживати тим, у кого проблеми із серцем, нервами. А теперішній неспокійний час війни він багато кому стане в пригоді.
Найдорожчою осінньою ягодою є обліпиха. ЇЇ продають по 50-65 гривень за півлітра. За кілограм просять 80-100 гривень. Торгують і сушеною обліпихою. За 100 грам просять від 30 гривень. Із цих ягід варять варення та джеми, чавлять сік або перетирають з цукром. Сухі ягоди зміцнюють імунітет, допомагають при запальних захворюваннях і застуді.
Сабіна Ружицька. Фото авторки
Читайте також у ПІК:
- Часу не гай – гриба збирай: на Прикарпатті після дощів – розпал осіннього грибного сезону
- На Прикарпатті розпочався сезон заготівель каштанів та жолудів для відгодівлі тварин
- Сидерати біля хати: що треба посіяти восени на городі, аби “вилікувати” землю від бур’янів
- На Прикарпатті триває сезон копання картоплі: які особливості та тренди (ФОТО)
- На Прикарпатті розпочався сезон цукрової кукурудзи
- На Прикарпатті триває ягідний сезон: про вигоду домашніх рецептів
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram
Читайте нас у тг