Як вже розповідала у попередніх матеріалах ПІК, колишній літній кінотеатр “Трембіта” намагаються через суд виключити з переліку пам’яток архітектури.
Зокрема, судове засідання у справі призначили на 23 жовтня 2023 року. Втім, його довелося перенести.
Тим часом ситуацію щодо приміщення колишнього кінотеатру «Трембіта» прокоментувала директорка КП «Центр розвитку міста та рекреації» Руслана Василюк, яка виступає за збереження наявної будівлі. Попри те, що споруда не належить місту, сподівається, що вона залишиться недоторканою.
«Ця будівля розташована в парку імені Тараса Шевченка. Наполягаю на тому, що це приміщення має залишитись в недоторканому вигляді. Хоч сама споруда не є у власності міста, але земельна ділянка є комунальною власністю Івано-Франківська. Приміщення колишнього кінотеатру «Трембіта» — своєрідна родзинка міського парку. Коли ми робили облагородження цієї частини парку, то її з урахуванням архітектурної споруди колишнього кінотеатру. Дуже б хотіла, щоб ця споруда залишилась в реєстрі пам’яток архітектури. Сподіваюсь, що висновок суду буде на користь збереження статусу пам’ятки», — каже Василюк.
Заступник міського голови Микола Вітенко підтвердив, що земельна ділянка є комунальною власністю Івано-Франківська.
«Ділянка комунальна. Ввійшла в акт постійного користування комунального підприємства “Центр розвитку міста та рекреації”», — уточнив Вітенко.
Що передувало
Івано-Франківський окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі №300/5611/23 за позовом Бородайко Світлани Мирославівни до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про виключення з реєстру пам’яток архітектури приміщення колишнього кінотеатру «Трембіта» в парку імені Тараса Шевченка.
Позивачка вимагає:
- визнання протиправним та нечинним рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської обласної ради народних депутатів від 19.09.1989 року №144 «Про затвердження переліку пам’яток архітектури місцевого значення» у частині включення у додаток до вказаного рішення об’єкта нерухомості кінотеатру «Трембіта», що розташований за адресою: вул. Дзержинського, 135 в Івано-Франківську (адреса після перейменування вул. Гетьмана Мазепи, 135, м. Івано-Франківськ), охоронний номер 461-іф (110257);
- визнання протиправним та нечинним додатком до рішення виконавчого комітету Івано-Франківської обласної ради народних депутатів від 19.09.1989 року №144 «Про затвердження переліку пам’яток архітектури місцевого значення» у частині включення до нього об’єкту нерухомості кінотеатру «Трембіта», що розташований за адресою вул. Дзержинського, 135 в Івано-Франківську (адреса після перейменування вул. Гетьмана Мазепи, 135, м. Івано-Франківськ), охоронний номер 461-іф (110257).
За даними Youcontrol, Бородайко Світлана Мирославівна є власницею будівельної фірми ПП “БСМ”.
Що відомо про “Трембіту”
У перші післявоєнні роки в обласному центрі практикували проведення обласних сільськогосподарських виставок. До шостої такої виставки, що відкрилася в середині жовтня 1955-го року, гуцульські майстри спорудили головний павільйон обласної сільськогосподарської виставки в міському парку ім. Т. Шевченка в м. Івано-Франківськ за проектом архітектора Івана Боднарука.
Будинок дерев’яний, одноповерховий, викладений з поєднанням протес та брусів у «зруб з лишком», з потужними ризалітами, які розташовані на головному і тильному фасадах. Центральний об’єм двосвітний. Ризаліти накриті двосхилим дахом і завершені трикутним фронтоном та двома слуховими вікнами трикутної форми.
Дахи підтримуються декоративно оздобленими випустами протес у верхній частині стіни. Двосхилий дах з двома заломами первісно був накритий ґонтою, яку пізніше замінили бляхою, в нижній частині має піднятий острішок. Цоколь викладено з тесаного каміння. До будинку через паркове озеро перекинули дерев’яний місток, який згодом замінили на бетонний.
Після 1957 року виставки перестали проводити, і в будинку розмістився літній кінотеатр «Трембіта». Від 1970-го кінотеатр не діяв, будинок стояв пусткою, його намагалися передати кільком господарям.
У 1973 році будівля перейшла під опіку обласної ради з туризму, був проведений капітальний ремонт. Пізніше тут працював її наступник, ЗАТ «Івано-Франківськтурист». На сьогодні ця дерев’яна будівля (занесена до реєстру пам’яток архітектури місцевого значення) не використовується за своїм функціональним призначенням, хоча знаходиться в рекреаційній зоні міста.
Читайте також у ПІК:
- “Реконструкція” готелю “Дністер” в Івано-Франківську: позиція Мінкульту
- Мер Франківська підписав звернення до президента, щодо готелю “Дністер” (ФОТО, ВІДЕО)
- Місто готує позов до суду – Марцінків про готель “Дністер”
- Марцінків каже, що теж хоче підписати звернення до президента, щодо готелю “Дністер”
- У Франківську відкрили риштування, але не колонаду готелю “Дністер” (ФОТО)
- Було-стало: готель “Дністер” в Івано-Франківську (ФОТО)
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram