В післявоєнні та 50-ті роки стався занепад у використанні приміщень пасажу. Його перетворили в склади та гуртові бази. І тільки в 1959 році після часткового, в радянському стилі, відновлення інтер’єру в будівлі пасажу відкрився Станіславський універсальний магазин (СТУМ).
Тут пропонували найрізноманітніші вироби: посуд, господарські товари, одяг, іграшки тощо. Також встановили автомати для газованої води.
У 1962 році після внутрішньої перебудови (знесення перегородок між окремими крамницями) — тут відкрився центральний універмаг (ЦУМ).
А з 1972 року там запрацював магазин “Дитячий світ” (ЦУМ переїхав у нове приміщення на Дністровський, ставши Універмагом «Прикарпаття»), який досі займає помітне місце у спогадах дитинства багатьох франківців.
«Завжди до школи з мамою тут все купували мені і сестрі. На другому поверсі справа, здається, був взуттєвий відділ. Для мене це було свято, а про іграшковий відділ – то окрема розмова – ляльки, скакалки, мозаїка, м’ячі, калейдоскопи», – каже франківчанка Галина Василишин.
Зокрема, згадують іграшкову залізницю, від якої відтягнути малечу було неможливо.
«В дитинстві, пам’ятаю зліва, при вході в Дитячий світ , була на вітрині змонтована німецька залізнична колія з модельками поїзда і вагончиками, з мостиками, переїздами , деревами. Я міг там стояти і заворожено дивитись годинами…», – пригадав у соцмережі Ігор Федик.
Власне, “Дитячий світ” проіснував у будівлі “Пасажу” до 1990 року, а потім приміщення передали обласному управлінню архітектури та містобудування.
До слова, свого часу в пасажі відбулася друга міжнародна бієнале “ІМПРЕЗА”.Ця споруда, за свідченням учасників, організаторів, міжнародного журі, глядачів є найоптимапьнішим для такого рангу виставок об’ємом. Унікальний велетенський простір основного залу-вулиці перекритий скляним ліхтарем, дозволяє проводити різнопланові виставки і мистецькі акції, театралізовані дійства, видовища і концерти. Просторі зали на різних рівнях задовільняють вимоги телевізії і акустики.
З 1995 по 2000 роки власником споруди стала торгово-промислова палата, яка здала всю площу в оренду чисельним крамницям і почала регулярно влаштовувати там виставки-ярмарки. З 2000 – 2002 роки приміщення капітально відремонтували й по закінченню робіт відкрився приватний торговий центр “Мальва”.
Новий етап існування пасажу почався у 2010 році коли почалась чергова реконструкція. В результаті в історичному приміщенні діє шикарний ресторан, бар, піцерія, 5D кінозал, кав’ярня, нічний клуб, в якому періодично виступають різноманітні музичні колективи.
У матеріалі використані світлини Ігоря Панчишина, Степана Назаренка, групи “Ретро Франківськ” та з особистого архіву автора.
Читайте також:
- Було-стало: знову романтична “стометрівка” у Івано-Франківську (ФОТО)
- Було-стало: Фонтан на Вічевому майдані в Івано-Франківську (ФОТО)
- Було-стало: фрагмент “стометрівки” в Івано-Франківську
- Було-стало: пам’ятник Адаму Міцкевичу в Івано-Франківську на площі його імені (ФОТО)
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг