Равелі́н (фр. ravelin) — допоміжна фортифікаційна споруда трикутної форми, розташована перед ровом фортеці між бастіонами. Равелін служив для прикриття фортечних мурів від артилерійського вогню, атак противника, а також для зосередження військ гарнізону перед вилазкою.
Він являв собою кам’яну (цегляну) огорожу з казематами для стрільців або складався з рову і валу (звичайно з кам’яним облицюванням). Загалом равеліни використовували у воєнних цілях з XVI ст. до кін. XIX ст.
Основний равелін
Равеліни станіславівської фортеці позначені на мапах 1778 та 1792 років.
В нижній частині вони були викладені підпорним муром з цегли та каменю. Основний равелін служив додатковим укріпленням Тисменицької брами, а також захищав куртини. На нього з напільного боку можна було потрапити через міст. У фортецю з равеліну провадив ще один міст. Його частина, перед самою брамою, підійматися і закривала в’їзний отвір.
Поруч із місцем, де розташовувався основний равелін, у 1894 році звели Першу дирекцію залізниць, пізніше магістрат. Тепер тут розміщений медичний університет. Навпроти, на місці цього ж равеліну, а також рову, в 1967-1970 роках спорудили комплекс громадського харчування, раніше відомий як ресторан «Карпати». Тепер там банк та популярний ресторан.
До слова, колись неподалік «Пасажу Гартенберів» (зі сторони вулиці С. Мартинця) провалився кавалок проїжджої частини, одразу поповзли чутки про підземний хід. Але це міг бути підвал старого равеліну, писав «Репортер».
«Князівський» равелін
Власники міста настільки дбали про власну безпеку, що прикрили куртину равеліном, вістря якого було спрямоване на сучасну вулицю Шопена. З усіх сторін він обмивався водою виходів на в запілля не мав.
Найкраще конструктивні особливості цього оборонного елементу ілюструє реконструйований в натуральну величину равелін Золочівського замку.
Чи був третій равелін?
А от на додатковий захист Галицької брами Потоцькі гроші «зажали», і равелін там так ніколи і не з’явився. Хоча на мапі ХVІІІ ст. можна побачити зображення саме третього равеліну. Проте чи був він насправді – велике питання?
Читайте також на ПІК:
Читайте нас у тг