Івано-Франківськ

Новітній метод: мурахи можуть практично безпомилково визначати рак за зразками сечі

Метод поки випробували тільки на хворих мишах, але він вже показав результати, які перевершили всі очікування.

2a6363b019c06e4504f5b4a1d27d7b1b large scaled

При більшості онкохвороб в організмі утворюються специфічні леткі органічні сполуки (ЛОС), які мають запах. Люди не здатні його вловити, але тварини, зокрема собаки та миші, відчувають ці речовини.

Тести показали, що комахи також здатні вловлювати ЛОС і навіть краще за інших тварин, пише ПІК з посиланням на Заборону.

“Мурахи можуть практично безпомилково визначати рак за зразками сечі. Метод поки випробували тільки на хворих мишах, але він вже показав результати, які перевершили всі очікування. Наступним кроком буде тестування на людях: якщо воно пройде так само вдало, цей спосіб діагностики почнуть впроваджувати у клініках”, – йдеться у дослідженні.

Більшість видів ракових пухлин змінюють метаболізм у клітинах організму, тому утворюються специфічні леткі органічні сполуки (ЛОС). Вони можуть змінювати запах тіла людини, а також сечі, йдеться у науковій статті.

Люди не здатні вловити цей запах через слабкий нюх, але його добре відчувають деякі тварини. Наприклад, навчені собаки та миші можуть виявляти пухлини в зразках заражених клітин або по запаху тіла. Однак це вдається не з усіма видами раку.

«Комахи є найбільш багатообіцяючими інструментами виявлення, оскільки з ними відносно легко поводитись, вони не потребують дорогих засобів для вирощування, доступні у великій кількості. Крім того, їх можна навчити розпізнавати запах за дуже короткий термін», — кажуть науковці з університету Сорбонна.

Щоб довести свою теорію, вчені провели експерименти з мурахами. Близько 70 бурих лісових мурах (Formica fusca) вчили шукати запах сечі, що містить ЛОС, за винагороду: їм підносили зразки сечі здорових та онкохворих мишей. Коли комахи затримувалися біля біоматеріалу, що містив сліди раку, їм давали їжу. Всього після трьох спроб, вони змогли чітко визначати, де сеча хворої тварини навіть на ранніх стадіях розвитку пухлин.

«Ми були здивовані тим, наскільки ефективними та надійними є мурахи. Це пояснюється тим, що вони мають дуже чутливу нюхову систему. Тож потенційно їх можна використовувати як біодетектори, щоб відрізнити здорових людей від людей, які мають пухлини. До того ж мурах легко дресирувати і вони недорогі в утриманні», — каже авторка дослідження Патріція д`Етторре.

У рамках наступних кроків дослідники хочуть побачити, чи можуть мурахи робити те саме з людською сечею. Якщо результати будуть такими ж успішними, метод почнуть тестувати у клініках.

Читайте також:

Приєднуйтесь до нас  у Facebook,Instagram,Youtube та  Telegram

Читайте нас у тг
Новини партнерівКоментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено