Івано-Франківськ

Жителі Вигодської громади проти будівництва ГЕС на річці Свіча: усе вирішиться 30 березня

Представник компанії "Екоенергетика" каже: компанія має всі необхідні дозволи, зокрема й екологічні висновки.

a636d4e6040c22fa scaled

Днями у селищі Вигода Калуського району, що на Івано-Франківщині, відбулася зустріч представників компанії “Екоенергетика”, які планують збудувати у селищі міні-ГЕС, та місцевих жителів.

Це питання розглядають п’ять років, втім жителі Вигоди виступають проти будівництва міні-ГЕС, пише ПІК із посиланням на «Суспільне».

Що кажуть інвестори

Представник товариства “Екоенергетика” Антон Сенюк. Каже, що нині компанія пропонує громаді розглянути можливість будівництва міні-ГЕС вартістю приблизно 1 млн євро.

У Вигоду ми приїхали винятково з пропозицією. Є дамба, є водосховище, є вода — створені умови, щоб виробляти електроенергію. Наша пропозиція до громади була така: є можливість зробити проєкт, можна генерувати електроенергію, платити податки, створювати робочі місця. Винятково громаді належить право сказати “так” або “ні“, — говорить Антон Сенюк.

Представник компанії “Екоенергетика” каже: компанія має всі необхідні дозволи, зокрема й екологічні висновки.

5c581a8e2e359ed1 scaled

Думка громади

Натомість жителі Вигоди, які виступають проти будівництва, зачитали відповідь Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області на запит голови Вигодської громади Миколи Мацалака від 2021 року. У ньому йдеться, що річка Свіча є ландшафтним заказником, тому будівництво об’єктів енергетики на ній є порушенням закону “Про природно-заповідний фонд України”.

Натомість депутат селищної ради, житель села Пациків Ігор Лапчук підтримує ідею будівництва. Чоловік каже, що зведення ГЕС передбачає нові робочі місця, берегоукріплення та зарибнення ріки. Він живе за 300 метрів від річки Свіча й впевнений, що будівництво допоможе запобігти підтопленням.

Ми зробимо берегоукріплення й спрямування русла річки. Тому що зараз, щоб зробити спрямування (ми займалися цим питанням, бо є така проблема), держава взагалі забороняє втручатися в річку. Якщо збудуємо ГЕС, тоді, відповідно, отримаємо дозвіл щось робити на тій річці, щоб спрямувати русло й уникнути підтоплень у майбутньому“, — каже Ігор Лапчук.

a6f5a980fc5225f9 scaled

Чи вплине ГЕС на рибохід?

Своєю чергою Начальник управління Держагентства меліорації та рибного господарства області Любомир Стрембіцький каже, що не вбачає загрози для екології від таких робіт. Натомість говорить про створення рибоходу.

Рибохід великою мірою дає шляхи нерестової міграції та нагульної міграції аборигенним видам риб. Це, зокрема, лососеві: форель струмкова й харіус, які мешкають в цій річці. Я думаю, в цьому випадку довкілля відіграє також позитивну роль“, — каже Любомир Стрембіцький.

a5e5df26a5be04f5 scaled

А місцевий рибалка Віталій Марків з такою думкою не погоджується. Чоловік каже, що понад пів століття риба йде на нерест іншими шляхами, тож відсутність рибоходу через дамбу не є головною проблемою. За його словами, риба потребує більше корму. Турбує чоловіка і якість проведених досліджень в межах проєкту будівництва.

“Я жодного разу тут не бачив якихось моніторингових груп, щоб хтось десь займався розрахунками. Можливо, підпільно, десь вночі. Були роки, коли я день у день ходив на річку. Ніхто не знає і не знав, яка тут риба могла водитися. Просто — кабінетні розрахунки, а насправді — жодного моніторингу“, — говорить Віталій Марків.

Екологічна сторона питання

Житель Вигоди Володимир Теренчин каже, що місцеві жителі мають ще одне побоювання: якість та наявність питної води у криницях. За словами чоловіка, річка Свіча не часто буває повноводною, тож проблеми з водою жителі відчувають вже зараз.

“У кранах — вода погана, в криницях — вода погана. Добре, що зараз ми бачимо її повноводною. А хто знає, що побачать діти в нашому віці? Якщо на її місці буде якесь одоробло бетонне з незрозумілим зиском“, — каже Володимир Теренчин.

Іншої думки юрист-еколог громадської організації “Карпатсько-дунайська програма” Анатолій Павелко. Він розповідає, що у 1993 році рішенням Івано-Франківської обласної ради на річці Свіча створили місцевий ландшафтний заказник. Зокрема й для того, щоб зберегти ресурс питної води. Будівництво міні-ГЕС створить низку проблем, вважає Анатолій Павелко.

f24c39708efe6859 scaled

У результаті будівництва ГЕС можуть виникнути непередбачувані зміни гідрологічного режиму, тому що має відбуватися забір води. Як свідчить практика, в маловодний період такого типу електростанції призводили до того, що в результаті забору води на турбіну в річищі води не залишалося“, — каже Анатолій Павелко.

Що далі?

Як повідомив Суспільному голова Вигодської громади Микола Мацалак, 30 березня 2023 року на сесії Вигодської селищної ради розглянуть питання про затвердження проєкту землеустрою ділянки, яку орендує “Екоенергетика”. Якщо рішення ухвалять, підприємство отримає право на розробку проєктно-кошторисної документації.

Раніше ПІК вже писала про те, що на Прикарпатті закликають не допустити будівництво ГЕС на річці Свічі.

Читайте також:

Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram

Читайте нас у тг




Новини партнерів







Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено