Івано-Франківськ

Мобілізація 100 років тому: як українці масово ухилялися від армії

Історики припускають, що саме провал мобілізації тоді став причиною нищівної поразки української держави більшовикам.

Мобілізація 100 років тому: як українці масово ухилялися від армії

Більше ста років тому, коли щойно створена Українська Народна Республіка протистояла одразу кільком ворожим арміям, вже звучала тема мобілізації. Про це пише ПІК з посиланням на ТСН.

Ярослав Тинченко, кандидат історичних наук, заступник директора Національного військово-історичного музею України з наукової роботи показав приписне свідоцтво – щось схоже на повістку.  Сторічне приписне свідоцтво –  єдиний документ, що киянин і патріот Сергій Лебедев лишив по собі.

82a72179a5b788ce770e58a322029777

1917 рік, Софійська площа. Біля дзвіниці збираються делегати центральної ради, серед них був і Михайло Грушевський. Кількома місяцями пізніше ці люди проголосять про створення УНР.  Постане – Україна. Нова держава швидко збере потужну армію. Грудень 1917 року – у війську 100 тисяч штиків. Але вже за два місяці армія стає вдесятеро меншою.

“А люди, які прийшли в цю армію, кажуть, а навіщо? Все, ми збираємо речі, зброю і йдемо по домах. І Директорія – це ж була міжпартійна структура. Вони розуміли, що якщо вони зараз скажуть цим людям – ні, зачекайте, ви сидіть в армії, доки ми вас не розпустимо, то за них ж ніхто не проголосує”, – каже Ярослав Тинченко.

Тоді і стало очевидно, аби нова держава встояла – треба проводити мобілізацію. І тут – починаються суцільні паралелі з сьогоденням

“Закон про мобілізацію десь понад місяць обговорювався. Він теж відправлявся допрацювання, тому що військові написали один закон про мобілізацію, направили Директорії, Кабінет раді міністрів. Рада міністрів сказала, що в такому вигляді ми не можемо”, – розповідає історик.

319044ef9620dfe09d9a6c28a11d5458

Саме у цю мобілізацію до військкомату прийшов і Сергій Лебєдєв, приписне свідоцтво якого досі зберіглося в музеї. Тоді ж взяли в руки зброю – студенти, що билися під Крутами. Тисячі людей прийшли в армію добровольцями.

Тисячі військовозобов’язаних 100 років тому теж почали шукати способи обійти закон. Дорослі чоловіки масово вступали до навчальних закладів, бо студенти мали відстрочку. Так само масово – давали хабарі військовим начальникам. Закінчилася тим, що на початку лютого 1919 року Київ без бою було здано. Було здано радянським військам.

Аналізуючи провал мобілізації сторічної давності, історики скажуть – саме ті люди, що ховалися від військових начальників по підвалах у часи визвольної боротьби, за кілька років – будуть їсти своїх дітей під час Голодомору.

Крім Голодомору окупована Україна тоді пережила ще – колективізацію, розкуркулення, кілька хвиль заслань, ув’язнення незгідних. Робила це все Москва, і зараз щось схоже той самий ворог робить – на тимчасово окупованих територіях.

Читайте також у ПІК: 

Читайте нас у тг




Новини партнерів







Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено