Івано-Франківськ

Набув чинності новий закон про мобілізацію: що потрібно знати

З 18 травня 2024 року змінюються правила призову, військобліку, покарань для ухилянтів і не тільки.

22 main v1715944768 scaled

Сьогодні, 18 травня, в Україні набрав чинності новий закон про мобілізацію.

Президент, Верховний Головнокомандувач Володимир Зеленський підписав закон 16 квітня. 17 квітня він був опублікований, згідно з законами документ набирає чинності через місяць із дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 18 травня.

Оновлення військово-облікових даних

Усі військовозобов’язані чоловіки мають протягом двох місяців – до 16 липня – оновити свої особисті дані через ТЦК, Центр надання адміністративних послуг чи електронний кабінет (реєстрація у ньому добровільна).

У Міністерстві оборони підтвердили, що оновити дані можна через ЦНАП – їх уже почали підключати до відповідної системи. Щоб отримати послугу, військовозобов’язані повинні мати при собі документи, що посвідчують особу, військовий квиток або приписне посвідчення.

Крім того, з 18 травня працює мобільний додаток Резерв+ для військовозобов’язаних, призовників та резервістів. Він доступне для скачування на смартфонах через App Store і Google Play Market.

У додатку буде QR-код, відсканувавши який можна буде отримати інформацію про статус громадянина як військовозобов’язаного, призовника чи резервіста.

Що ще змінилося для військовозобов’язаних із 18 травня

Тепер за новими правилами у період проведення мобілізації військовозобов’язані повинні носити при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу представника ТЦК, поліцейського чи представника ДПСУ (у прикордонній зоні). Проводитиметься фото- та відеофіксація процесу перевірки документів.

Військовозобов’язані також повинні прибувати за викликом до ТЦК у строк та місце, зазначені у повістці. При врученні повістки представники ТЦК на вимогу мають назвати свої прізвища, ім’я та по батькові, посаду, а також пред’явити службові посвідчення.

У повістці повинні бути такі дані: ПІБ та дата народження; назва ТЦК; мета виклику, а також місце день та час явки; підпис (електронний цифровий) посадової особи, яка видала повістку; реєстраційний номер; інформація про наслідки неявки до ТЦК.

Поважні причини для неявки за повісткою: стихійне лихо, хвороба, смерть близького родича. Про причину слід повідомити ТЦК протягом трьох днів.

Обмеження для ухилянтів

Єдине обмеження для ухилянтів, передбачене в законі, – тимчасове обмеження у праві керування автомобілем. ТЦК можна добитися цього через суд, якщо військовозобов’язаний не виконав своїх обов’язків.

Обмеження не можна застосовувати, якщо:

 • воно позбавляє людину основного законного джерела засобів для існування;
 • автомобіль використовується у зв’язку з інвалідністю або перебуванням на утриманні особи з інвалідністю І, ІІ групи або дитини з інвалідністю.

Крім того, президент Володимир Зеленський підписав закон про збільшення штрафів за порушення військового обліку та мобілізаційного законодавства.

Обов’язки громадян України за кордоном

Нагадаємо, що консульські послуги для військовозобов’язаних за кордоном тепер надаватимуться лише після оновлення військово-облікових даних. Оновити їх можна також онлайн.

Оформлення українського та закордонного паспорта чоловікам віком від 18 до 60 років здійснюється за наявності у зазначених осіб військово-облікових документів.

Хто отримає відстрочку від мобілізації

 • особи з інвалідністю або тимчасово непридатні до військової служби за станом здоров’я на строк 6-12 місяців;
 • заброньовані працівники;
 • особи, на утриманні яких троє та більше неповнолітніх дітей (крім боржників за аліментами);
 • самотні батьки з дітьми до 18 років;
 • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, а також дитину, хвору на тяжкі хвороби;
 • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина з інвалідністю І чи ІІ групи;
 • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїм батьком або матір’ю (батьком або матір’ю дружини (чоловіка), якщо вони вимагають постійного догляду (за висновком лікарів);
 • опікуни особи, визнаної судом недієздатною;
 • мають дружину (чоловіка) з інвалідністю I або II групи, або одного з батьків, якщо їх більше нема кому доглядати;
 • мають дружину (дружину) з інвалідністю ІІІ групи, встановленою внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю ІІІ групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу чи інших паралітичних синдромів;
 • жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків проходить військову службу;
 • народні депутати та деякі категорії держслужбовців.

Не підлягають призову здобувачі професійної, професійної вищої та вищої освіту, які навчаються за денною або дуальною формою і отримують рівень освіти вище попереднього, докторанти та інтерни.

Науковим та науково-педагогічним працівникам може надаватися відстрочка, якщо вони працюють у навчальних закладах не менше ніж на 0,75 ставки.

Хто підлягає бронюванню від мобілізації

 • держслужбовці категорії «А», голови обласних та районних рад, а також сільські, селищні, міські голови;
 • держслужбовці категорії «Б» та «В», працівники органів місцевого самоврядування – до 50% серед усіх військовозобов’язаних, які працюють в установі;
 • працівники Національної поліції, НАБУ, Державного бюро розслідувань, органів прокуратури, Бюро економічної безпеки, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, Служби судової охорони, судів, органів досудового розслідування, патронатних служб державних органів;
 • робітники підприємств, установ та організацій, що виконують мобілізаційні завдання;
 • працівники підприємств, які є критично важливими для забезпечення потреб сил оборони або функціонування економіки під час військового стану.

Військова служба: нові підстави для звільнення

 • після полону (недобровольного);
 • при встановленні інвалідності;
 • при призначенні суддею, обранні нардепом;
 • генерали за рішенням військового керівництва
 • при закінченні терміну дії договору, укладеного під час дії воєнного стану;
 • звільнення за сімейними обставинами (умови, аналогічні для отримання відстрочки).

Воєнний стан: додаткова мотивація для військових

За знищену (захоплену) техніку та озброєння військовим виплачуватимуть винагороду від 4 до 300 розмірів прожиткового мінімуму (12-908 тисячі гривень). Також можуть надати додаткову 15-денну відпустку.

Відпустка 90 днів без поділу на частини передбачена для військових, які повернулися з полону та не звільнятимуться зі служби.

Зберігатимуться виплати військовим, які потребують тривалого лікування (у тому числі за кордоном), а також у зв’язку з перебуванням у відпустці для лікування через хворобу або після поранення;

Під час укладання першого контракту військовослужбовці мають право на компенсацію 50% від першого внеску за іпотекою, а також додатково по 100 тисяч гривень після першого та другого років служби.

Протягом трьох місяців з дати укладання першого контракту військові мають право отримати сертифікат на покупку автомобіля у розмірі 150 тисяч гривень.

Військовим та їхнім дружинам (чоловікам) не нараховуватимуть штрафні санкції, пеню, відсотки за кредитами (крім кредитних договорів на купівлю житла чи автомобіля).

Військово-транспортний обов’язок

Закон передбачає, що в українців можуть вилучати автомобілі на потреби ЗСУ. Крім громадян-власників автомобілів, військово-транспортний обов’язок поширюється на:

 • центральні та місцеві органи виконавчої влади
 • інші державні органи
 • органи місцевого самоврядування
 • підприємства, установи та організації, у тому числі на залізниці, порти, пристані, аеропорти, нафтобази, заправки
 • інші підприємства, установи та організації, що експлуатують транспортні засоби.

Важливо: якщо громадянин має лише один автомобіль, його не можуть вилучити.

Транспортні засоби повинні повернути власникам протягом 30 днів із моменту оголошення демобілізації. Втрату автомобіля чи його пошкодження держава має компенсувати – порядок компенсації визначає Кабмін.

Новий закон про мобілізацію: в Україні вводять базову військову службу та загальновійськову підготовку

В Україні замість строкової служби запроваджується базова військова служба для громадян від 18 до 25 (для чоловіків – обов’язково, для жінок – добровільно). Період проходження служби можна буде вибрати самостійно до 24 років.

Базова військова служба у мирний час триватиме до 5 місяців, у військовий – до 3 місяців.

З 1 вересня 2025 року в установах професійної вищої та вищої освіти, військових вишах та військових навчальних підрозділах вишів з’явиться нова навчальна дисципліна – базова загальновійськова підготовка (для чоловіків – обов’язково, для жінок – добровільно).

Зазначимо, що на державну службу, на роботу до органів місцевого самоврядування, прокуратури та поліції не прийматимуть без проходження загальновійськової підготовки чи базової служби (виняток для тих, хто непридатний).

Читайте також: 

Читайте нас у тг
Новини партнерівКоментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено