Наприкінці 1658 року галицький староста Андрій Потоцький викупив частину земель села Заболоття в родини Жечковських задля спорудження тут фортеці проти набігів кримських татар та свого опірного пункту на Галицькій землі.
Війтом села Заболоття тоді був Бенедикт Андрушевський. Окрім будівництва фортеці Андрій Потоцький запропонував Бенедикту Андрушевському підняти село до статусу міста а заодно і перейменувати його, оскільки назва пов’язана з болотом не пасувала статусу міста. Бенедикт Андрушевський погодився за умови збереження ним його попередніх привілеїв.
Місто одразу будувалося як могутня фортеця. Його територія була оточена спочатку дерев’яними, потім мурованими стінами, а ще земляним валом та широким ровом.
Місто-фортецю спорудили в 1661–1662 роках за короткий термін (5 місяців) за проєктом Франсуа (Франческо) Корассіні з Авіньйона у формі шестикутника з додатковими бастеями, редутами і фортом, що оточував власне замок Потоцьких. На вістрях шестикутника розташовувались бастіони — зовнішні додаткові п’ятикутні укріплення, що дозволяли здійснювати фланговий мушкетний обстріл уздовж стін. Поперечний розріз стін складав земляний вал (насип) завширшки 20—30 метрів, зміцнений ззовні дубовими колодами.
Одночасно з побудовою міста-фортеці Андрій Потоцький профінансував побудову на території міста фортеці католицької церкви. Як Католик, він волів саме такою бачити провідну релігію у майбутньому місті. Андрій Потоцький вирішив перейменувати місто на честь Святого Станіслава, а католицьку церкву присвятив Діві Марії, Святому Станіславу та Святому Андрію. Святий Станіслав та Святий Андрій були особливими святими для Андрія Потоцького: Святий Станіслав був небесним покровителем його батька і сина, а Святий Андрій був небесним покровителем його самого та його діда.
Перша письмова згадка про Станиславів датована 21 березня 1662 року. Це був привілей короля Яна Казимира про запровадження у місті ярмарків і торгів. Із тексту слідує, що раніше Андрій Потоцький звернувся до короля із проханням про дозвіл проведення ярмарків у новозаснованому місті Станиславові, а монарх це милостиво дозволив. Відомо, що того року Потоцький їздив на сейм до Варшави і там міг передати своє клопотання його королівської величності.
А вже 8 травня 1662 року, якраз на День Святого Станіслава, з’явилося на карті світу місто, назване його іменем – Станиславів.
Читайте також у рубриці “Ретро Франківськ“:
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг