Існує багато версій та гіпотез про те, що саме Станіслав Потоцький є засновником нинішнього Івано-Франківська, а саме місто-фортеці назване саме на його честь. Але це далеко не так, у чому доказово переконує історик Іван Бондарев. Отже…
Міф 1: Хто заснував місто?
Польські історики Міхал Балінський і Тімотей Ліпінський у 1844 році видали солідну працю «Старожитня Польська». Звідти довідаємось:
«Першим поселенням було село Заболоття, яке близько 1654 року почав перетворювати на місто славний Станіслав Ревера Потоцький, воєвода Київський, а син його Андрій, каштелян краківський, муж лицарської цноти, зміцнив муром і валами».
Їхню версію підхопили історики Валігурський і Садок Баронч, а за ними й більшість дослідників.
Про Станіслава Реверу Потоцького як засновника Станиславова першим згадує ксьондз Каспер Несецький у своєму гербовнику «Корона Польська» за 1740 рік. Шановний гетьман «Станиславів на Покутті від імені свого заклав». На це історик Алоїз Шарловський іронічно написав, що «з усієї повазі до віку дяка у правдивості такої урочистості дозволимо собі засумніватись». І правильно сумнівався — до нашого міста Ревера не мав жодного стосунку.
Найбільш переконливими є докази Чеслава Хованця, який вважає засновником Андрія Потоцького. Хованець «нарив» у львівських архівах декілька цінних документів, які чомусь уперто не помічають наші дослідники.
Селом Заболоття, яке відоме ще з 1437 року, на початку ХVII століття володіли дрібні шляхтичі Жечковські. Вони навіть спорудили тут дерев’яний оборонний двір — так звану форталіцію. Потім у шляхтичів почались фінансові проблеми і 4 листопада 1658 року Станіслав Жечковський продає села Заболоття та Опришівці «разом з підданими кметями рільниками, комірниками, з ріллями, луками, полями, лісами, зарослями, млинами, корчмами, форталіцією, двором, озброєнням, з ріками, струменями, озерами, ставами, бистрицями та їх допливами» старості галицькому Андрієві Потоцькому. Зауважте, Андрієві, а не його батьку СтаніславуРевері.
Наступного року в магната народжується син, і він починає замислюватись над заснуванням власного міста. Для цього він залучив архітектора Франсуа Корассіні, який перед тим добре себе зарекомендував при укріпленні Галицького замку. І понеслось. Зараз важко сказати, коли перший робітник встромив лопату у болотистий ґрунт межиріччя Бистриць. Скоріше за все, це відбулось у 1661 році.
Зауважмо, що Потоцький будувався не на місці села Заболоття, а на його землях. Само село ще певний час існувало самостійно, а потім перетворилось на Заболотівське передмістя (район сучасних вулиць Василіянок, Тарнавського, Грушевського, Гаркуші).
Міф 2. Коли заснували місто?
Перша письмова згадка про Станиславів датована 21 березня 1662 року. Це був привілей короля Яна Казимира про запровадження у місті Станиславові ярмарків і торгів. Із тексту слідує, що раніше Андрій Потоцький звернувся до короля із проханням про дозвіл проведення ярмарків у новозаснованому місті Станиславові, а монарх це милостиво дозволив. Відомо, що в лютому Потоцький їздив на сейм до Варшави і там міг передати своє клопотання його королівської величності.
Далі привілеї посипались, як із мішка. Усі вони (за винятком королівського) підписані Андрієм Потоцьким.
- 7 травня 1662 року мешканцям фактично даровано магдебурзьке право;
- 17 вересня 1662 року свої права та обов’язки отримали станиславівські євреї;
- 9 листопада 1662 року видано фундаційний привілей римо-католицькому костелу;
- 14 серпня 1663 року король підтвердив надання місту магдебурзького права та дарував Станиславову герб;
- 4 вересня 1664 року зорганізувався шевський цех;
- 25 травня 1665 року вийшов привілей на будівництво і гарантію прибутків вірменській церкві;
- 14 вересня 1669 року дозвіл на спорудження власної церкви отримала українська громада.
Міф 3. На честь кого назване місто?
Багато дослідників вважають, що наше місто назване на честь Станіслава Ревери Потоцького. А сучасні польські історики іменують його не інакше як «град Ревери». Мовляв, він сам його так назвав, або на його честь це зробив син Андрій. Це не відповідає дійсності!
У січні 1672 року до Станиславова завітав шпигун-мандрівник Ульріх фон Вердум. Тут його чудово прийняв господар, і пізніше у своєму щоденнику пан Ульріх написав:
«Це місто тільки десять років тому на сирому ґрунті збудував згаданий київський воєвода Анджей Потоцький і назвав його на честь єдиного свого сина, на даний час дванадцятирічного панича, ім’я якого Станіслав».
Історик Петро Сіреджук вважає, що Вердума елементарно надурили. Що місто заклали раніше, коли малого Станіслава ще й у проектах не було. Андрій Потоцький наплів йому казочок, Ульріх повірив і з його легкої руки дезінформація пішла гуляти століттями.
Але є ще одно свідчення на користь онука. 14 серпня 1663 року польський король Ян Казимир своєю грамотою підтвердив надання Станиславову магдебурзького права. У документі чорним по білому написано, що Андрій Потоцький «ревно просив Нас надати дідичному містечку Станиславів, яке назване іменем його сина… магдебурзьке право». Невже зухвалий Андрійко відважився надурити самого короля? Навряд. У 1663 році ще був живий Станіслав Ревера Потоцький. Мало того, він обіймав посаду великого гетьмана коронного — тогочасного міністра оборони. Ревера був близький до короля і, безперечно, знав про цей документ. Проте ніяких протестів з його боку не надходило.
Висновки
Отже у підсумку засновником міста є Андрій Потоцький. Станиславовом воно названо на честь його сина, а не батька. Десь на початку 1660-х розпочались будівельні роботи. 7 травня 1662 року новозасноване поселення Станиславів отримало магдебурзьке право, тобто юридично набуло статус міста.
Читайте також у рубриці “Ретро Івано-Франківськ”:
- Ретро Франківськ: 270 років тому помер власник Станиславова Юзеф Потоцький (ФОТО)
- Станіслав Потоцький: 10 фактів про сподвижника станіславської фортеці (ФОТО)
- Ретро: чому 240 років власниця міста-фортеці Коссаковська люто ненавиділа старост Станіславова
- Ретро: чому в Станіславові 269 років тому розібрали єзуїтський костьол
- Ретро: 359 років тому Ян Казимир затвердив надання Станіславову магдебурзького права та герба
- Ретро: як 359 років тому вірмени отримали власну територію у місті-фортеці Станіславові
- Як жив Станіславів 360 років тому: п’ять історичних фактів (ФОТО)
- Ретро: 240 років тому власниця міста Коссаковська мало не втратила Станіславів
- Ретро Франківськ: 360 років тому з’явилася перша письмова згадка про Станиславів (ФОТО)
- Ретро Франківськ: Як турки на чолі з Ібрагімом-пашою намагалися захопити Станіславську фортецю. Частина 1
- Ретро Франківськ: Як турки на чолі з Ібрагімом-пашою намагалися захопити Станіславську фортецю. Частина 2
- Мандри непомітним Франківськом: заміський палац Потоцьких на Бельведері (ФОТО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг