«Це рослина з родини вересових, вічнозелений чагарник, заввишки 10-40 сантиметрів. Росте на кислих і вологих ґрунтах на висоті на висоті 1600–2050 метрів. Найбільше цвіте від травня до липня, зрідка в серпні. Квіти дрібні дзвоникоподібні, на одному кущику є 10-15 червоних або яскраво рожевих дрібних квіток. У діаметрів кожна квітка 1-2 сантиметри. Листя — темно зелене жорстке і цупке, як в чорниці», — розповідають у Національному природному парку «Верховинський».
Росте рододендрон східноєвропейський в горах Румунії, Македонії, Болгарії, Словаччині, Польщі, Чехії. В Україні рослина поширена на території Івано-Франківської та Закарпатської областей, зокрема в Горганах, Чорногорі, Свидовецькому (в районах гір Близниць) та Мармороському гірських масивах, в Чивчинських горах. У народі рододендрон східноєвропейський називають червоною рутою, кочі, збурником, когітником бердуляком.
Здавна червону руту вважали таємничою через те, що вона росте те далеко в горах А все, що далеке й недосяжне, завжди таємниче.
Зокрема є карпатська легенда про квітку, що цвіте є червоним цвітом раз на 10 років, і якщо якась дівчина любить хлопця, а той не відповідає взаємністю, треба зірвати цю квітку та подарувати коханому. І тоді хлопець полюбить дівчину назавжди та ніколи не покине. Горяни назвали цю квітку червона рута.
Легенда, щоправда, не має нічого спільного з реальністю, бо рододендрон цвіте щороку. Зате є красива народна історія, яку, вочевидь, почув світлої пам’яті композитор Володимир Івасюк і написав знану пісню.
Цікаво, що червону руту використовують і в народній медицині для лікування ниркових та шлункових недуг. Також відвар з рослини додають у ванни, бо рододендрон східноєвропейський має приємний солодкуватий запах, який зостається на тілі після купання.
Та екологи і працівники Національного природного парку Верховинський застерігають, що квітами рододендрону можна лише милуватися, а не рвати. Бо червона рута занесена до Червоної книги і охороняється. А за пошкодження чи зривання червонокнижних рослин передбачено штраф.
Сабіна РУЖИЦЬКА. Фото зі сторінки мандрівниці Лесі Чернятович
Читайте також у ПІК:
- “А липи цвітуть”: на Прикарпатті масово збирають липовий цвіт
- На Прикарпатті розпал сезону торгівлі ранньою картоплею: за скільки можна купити?
- Чи вигідно утримувати козу: що про це думають газди та газдині з Прикарпаття
- Літній грибний сезон на Прикарпатті: скільки коштують лісові смаколики?
- На Прикарпатті стартував сезон лісових суниць: де збирають, по чому продають
- На прикарпатських ринках — розпал торгівлі розсадою (ФОТО)
- У карпатських селах триває масова стрижка овець: як це відбувається (ФОТО)
- Не черствіє понад місяць: космацька паска прикрашена давньоукраїнськими символами (ФОТО)
- Не я б’ю, верба б’є: скільки коштують передвеликодні атрибути на Прикарпатті
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram
Читайте нас у тг