Розпочав свою роботу філіал обласного краєзнавчого музею у лютому 1971 року, розмістившись у колишньому вірменському костелі на вулиці Вірменській, 6. Споруда за своєю об’ємно-просторовою композицією є характерним зразком зрілого барокко.
Всередині на широких виступах карнизу, що підтримуються колонами, розташовані дванадцять статуй святих, заввишки 1,8 м.
Над створенням музею працювали науковці, господарські працівники.
В обладнанні брали участь підприємства міста, робітники яких виготовили до розділу «Наука і релігія» макет космічної ракети, діораму «Освоєння космосу».
Академія наук СРСР передала у дар музею глобус Місяця, макет корабля «Восток-3» і космічної станції «Луна-2», що експонувалися на міжнародній виставці у Белграді.
Експозиційна площа музею складала більше 400 квадратних метрів, на яких розміщувалось понад 3000 експонатів.
Особливе місце займали діорами «Страта повсталих рабів у Стародавньому Римі», «Освоєння космосу», модель Сонячної системи, маятник Фуко, камера інквізиції, старовинний орган.
Згодом площу перед музеєм прикрасила ракета, яка, якщо вірити тогочасному путівникові, «символізувала одвічне прагнення людства до знань, до світла, до щастя». Ходили чутки про справжній ракетний модуль, на якому раніше тренувалися космонавти.
Насправді ж це був звичайний макет, виготовлений на локомотиворемонтному заводі. І хоча ракета виглядає досить мирно, слід пам’ятати, що у СРСР всі космічні дослідження працювали на оборонку і навіть існували війська протикосмічної оборони.
Тому і наш зоряний макет можна сміливо віднести до мілітарних пам’ятників. У 1990 році костел повернули церкві, а ракету відвезли на задвірки одного із промислових підприємств, де вона тихо ржавіла під відкритим небом.
ПІК пропонує порівняти, які кардинально змінився внутрішній вигляд Вірменському костелі крізь плин часу:
1930-ті / 1970-ті
1930-ті / 1970-ті / 2000-ні
У матеріалі використані світлини С. Назаренка, І. Панчишина, групи “Ретро Франківськ”, а також особистого архіву автора.
Читайте також:
- Було-стало: знову романтична “стометрівка” у Івано-Франківську (ФОТО)
- Було-стало: Фонтан на Вічевому майдані в Івано-Франківську (ФОТО)
- Було-стало: фрагмент “стометрівки” в Івано-Франківську
- Було-стало: пам’ятник Адаму Міцкевичу в Івано-Франківську на площі його імені (ФОТО)
- Було-стало: аптека “Під ангелом” на вулиці Собеського (ФОТО)
- Було-стало: Будинок фабрики індпошиву одягу в Івано-Франківську (ФОТО)