Івано-Франківськ

Ретро: 174 роки тому селяни Королівства Ґаліції були звільнені від панщини

Саме у цей день, 15 травня, 1848 року селяни Королівства Ґаліції та Володимирії були звільнені від панщини.

MyCollages 2022 05 15T113354.127 scaled

16 квітня 1848 року цісар Фердинанд І підписав відповідний патент, а 22-го було проголошено патент «про знесення всякої роботизни й інших підданчих повинностей в Галичині». На відміну від Галичині, в інших провінціях імперії знесення панщини відкладалося до завершення осінніх польових робіт.

Відтоді в пам’яті галичан особа цісаря асоціювалася з захисником їхніх прав. А в галицьких селах ставили «Хрести Свободи» та урочисто відзначали ювілеї знесення панщини. Саме до 50-річного ювілею знесення панщини вийшла друком книжечка Івана Франка «Панщина та її скасування 1848 р. в Галичині», видана у Львові 1898 року Товариством «Просвіта». З цією працею можна ознайомитися у 47-му томі зібрання творів І.Франка, пише ПІК із посиланням на “Збруч“.

«Історія панщини в Галичині від 1772 року аж до 1848 і ще дальше – се, можна сказати, головна часть історії руського народу, бо ж власне сей народ, хлопський, майже весь гнувся під її ярмом», – писав автор.

Треба зауважити, що панщина в австрійській Ґаліції значно відрізнялася від кріпацтва в Російській імперії, де селян можна було продавати чи обмінювати на собак. Цісар Йосиф ІІ ще 1782 року скасував особисту залежність селян від дідичів, у 1786-му обмежив панщину до 3 днів за тиждень (тривалість робочого дня не могла перевищувати 12 годин влітку і 8 годин взимку), а 1789-го навіть намагався взагалі скасувати панщину й замінити її чиншем. Але смерть обірвала амбітні плани, а його наступники, налякані французькою революцією, призупинили реформи «освіченого абсолютизму».

z1501936320a14i scaled

Та все ж земля була чітко поділена на рустикальну (була в користуванні селян) та домінальну (у власності дідичів). Розміри цих угідь не можна було змінювати. Навіть якщо селянин з родиною залишав свій ґрунт і хату та забирався геть, пан мусив віддати звільнене господарство (пустку) іншому селянину.

За користування своєю землею (а також лісами та пасовиськами, переважно записаними за дідичами) селяни повинні були відробляти на землях дідича панщину, розмір якої залежав від величини селянського господарства та земельного наділу. Окрім того, дідичі збирали з селян державні податки, призначали війтів, нав’язували їм інші повинності та шарварки (громадські роботи), змушували купувати горілку зі своїх ґуралень, могли віддавати молодих селян до війська і т. ін.

1803 scaled

Scanned Image

Але світ змінювався, зростало селянське невдоволення, яке виливалося у стихійні бунти чи звичайне розбійництво. Але на Галичині (Східній Ґаліції) польський повстанський рух був придушений у зародку. Приміром, 21 лютого 1846 р. до двірської канцелярії у Великій Горожанці були скликані довколишні селяни.

“Перед брамою домінального подвір’я була виставлена дерев’яна трибуна, біля якої стало близько 60 польських повстанців. Комендант Сікорський виліз на трибуну і встановив на ній польський прапор. Після того він виголосив промову, підбурюючи селян до повстання,” – писав про ці події Леопольд Захер-Мазох (батько відомого письменника, директор Львівської поліції).

Маврицій Сікорський обіцяв селянам, що не буде “ні панів, ні хлопів, а тільки польські громадяни”. Та руські селяни залишились вірними цісарю і змусили повстанців скласти зброю. Внаслідок сутички загинуло 4 селян і 6 повстанців. Решту повстанців селяни зв’язали та передали австрійському війську.

За вірність цісарю селяни отримали від уряду деякі пільги: дещо скорочено панщину, скасовано літні помічні дні, фірманки (візникову повинність), дозволено селянам подавати скарги на поміщиків безпосередньо окружним старостам, минаючи панський двір.

licensed image 1 scaled

Фердинанд I (імператор Австрії)

Планувалися й подальші кроки в обмеженні панщини, але революційні виступи «Весни Націй» змусили австрійський уряд шукати прихильності серед селянства. І 16 квітня 1848 року цісар Фердинанд І підписує патент (датований, щоправда, 17 квітня) «Про знесення всякої роботизни та інших підданських повинностей». В ньому, зокрема написано, що «бажаючи скріпити загальну безпеку в краю і довести до тривкого заспокоєння всю людність, наказуємо: 1. Всі роботизни й інші підданські повинності ґрунтових господарів, халупників і комірників мають перестати з днем 15 мая 1848 р.»

Декретом від 1 липня 1848 року дію цього патенту поширено на Буковину. Окремими законами забезпечено відшкодування дідичам за втрату безплатної роботизни. Зокрема, дідичі одержали викуп у розмірі 20-кратної вартості річних повинностей селян. Колишні піддані сплачували їх до початку ХХ ст. Всього сума відшкодування становила в Галичині (де було 2680 дідичів та 375 тисяч селянських господарств) 58,9 мільйонів гульденів. Виплачувалися ці кошти частково з державних і крайових фондів Ґаліції.

Окрім того, селяни зобов’язані були платити дідичам за використання лісів та пасовищ. Дідичам залишено теж право пропінації, тобто продажу по селах горілки, яке у них охоче орендували гебреї-шинкарі.

Та все ж, попри всі недоліки, скасування панщини дало можливість галицьким селянам стати господарями свої землі та власної долі, відчути себе окремим народом й стати на шлях громадського поступу, розбудови освіти, творення незалежного політичного життя.

Читайте також: 

Підписуйтесь на нашу сторінку у FacebookInstagram , Youtube та Telegram

Читайте нас у тг




Новини партнерів







Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено