У жовтні 1909-го міністерство фінансів Австро-Угорщини придбало в якогось Закревського незабудовану ділянку на вулиці 3 Мая (Грушевського). Проект нової фінансової дирекції був виконаний у майстерні львівського архітектора Францішка Сковрона. Він служив у МВС і це позначилось на його творчості. Вершинами таланту Сковрона вважаються «Палаци справедливості» у Львові (19-й корпус Політехніки) та Чернівцях (нині там ОДА).
У Станиславові митець перед тим спорудив будівлю окружного суду, яку нині ділять СБУ та УМВС, писав “Репортер“.
Сковрону Мінфін доручив обрати й будівельну фірму. У конкурсі перемогла «Станіславська будівельна спілка». Наглядати за роботами призначили місцевого архітектора Тадеуша Ковальського.
Сьогодні нікого не здивуєш швидкими темпами спорудження кам’яниць. За Австрії теж не тягнули вола. Роботи розпочалися навесні 1911 року, а вже 1 листопада 1912-го фінансова дирекція вселилась у нове приміщення.
Великий, Н-подібний у плані, багато декорований ліпниною будинок у стилі необароко одразу став прикрасою вулиці 3 Мая (Грушевського, 31). Оригінальним є вирішення касового залу на першому поверсі з верхнім природним освітленням. Нині тут конференц-зал. Чисельні кабінети скарбової дирекції зайняли різноманітні канцелярії, митна управа, податкова управа, скарбова варта.
Перша світова, яка прокотилася крізь Станиславів, на щастя, не зачепила цієї споруди. За часів Другої Речі Посполитої будинок позбувся австрійського орла на фасаді, але призначення не змінив. Тут містилися Перше й Друге фінансові управління, які обслуговували різні території. Грошей вони нікому не давали – займалися нараховуванням і стягуванням податків з населення, промислових і торгових підприємств.
У 1929 році поляки оцінили кам’яницю у 677 183 злотих – понад 4500 середніх зарплат (приблизно 150 злотих).
Після війни чиновників у коридорах побільшало. Тут розташувалися такі поважні організації, як міська рада, виконком, а також міський комітет компартії України, який насправді був повновладним господарем Івано-Франківська.
Апаратники з’їхали у 1987 році. З 1989-го й донині у колишній фінансовій дирекції господарює Український науково-дослідний інститут гірського лісівництва імені академіка Петра Пастернака. Будівля залишається в чудовому стані.
Читайте також у рубриці “Ретро Івано-Франківськ”:
- Ретро Франківськ: 113 років тому на мапі міста з’явилася вулиця Гротгера (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: де знаходилося Станіславське єврейське гетто (МАПА)
- Ретро: чому 126 років у Станіславові планували трамвай, а запустили – у Коломиї
- Ретро: 85 років тому Станіславів отримав свого останнього Президента – Францішека Котлярчука (ФОТО)
- 127 років тому в Станіславові постав будинок “Сокола”: чим він унікальний (ФОТО)
- Ретро: 112 років тому у Станіславові встановили “грюнвальдську скелю” (ФОТО)
- Видатні Станіславчани: книговидавець та везунчик Маріан Гасклер (ФОТО)
- Ретро Франківськ: 96 років тому здали в експлуатацію черговий шедевр Станіслава Треля (ФОТО)
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг