Івано-Франківськ

Мешканцям Прикарпаття: все про житлові субсидії на опалювальний сезон 2020-2021 року

Через нові правила нарахування житлово-комунальних компенсацій в 2020 році, право на отримання субсидії втратили кілька категорій громадян.

subsidiya

Житлові субсидії на опалювальний сезон 2020-2021 року наразі викликають багато запитань у своїх потенційних отримувачів. Роз’яснення надав  Юридичний портал України, пише ПІК.

Хто не має права на житлову субсидію в 2020 році?

Внаслідок оновлення урядової програми надання доплат на сплату комунальних платежів, призначення житлової субсидії відбувається з урахуванням майнового стану здобувача. Через зміни в умовах субсидіювання українських громадян, приблизно 15-20% субсидіантів позбавляються пільг на ЖК-послуги.

Адвокат з житлових питань Юридичного порталу України (LawPortal.com.ua) детально розглянув оновлені правила призначення і новий порядок переоформлення субсидій у 2020 році. Почнемо з відповіді на питання про те, як оформити і перепризначити субсидію (які документи потрібні), кому субсидія грошима нараховується автоматично (за програмою монетизації) та хто більше не має права на отримання субсидії готівкою.

Через нові правила нарахування житлово-комунальних компенсацій в 2020 році, право на отримання субсидії втратили наступні категорії громадян:

 • Орендодавці, яекі не  задекларували доходи від здачі майна в оренду;
 • особи, які вчинили одноразову покупку або оплатили послуги вартістю понад 50 тисяч гривень
 • володарі автомобілів, з дня випуску яких пройшло менше 5 років. Виняток становлять мопеди або машини, видані соцорганами
 • особи, які протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією отримали спадщину або іншим законним спосіб набули право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб
 • боржники з оплати житлово-комунальних послуг, загальна сума заборгованості яких перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 гривень)
 • власники житлових приміщень з великою квадратурою: площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а будинку — 200 кв. м. Обмеження не поширюється на дитячі будинки сімейного типу, прийомні та багатодітні сім’ї
 • особи працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку в Центрі зайнятості як безробітні. Таким громадянам органи УПтаСЗН автоматично зараховують в дохід три прожиткові мінімуми, що істотно знижує ймовірність нарахування субсидії

На які послуги і в якому обсязі поширюється субсидія?

Відповідно до програми житлових субсидій, держава відшкодовує витрати на оплату користування житлом та комунальних послуг (тепло-, газо-, водопостачання, водовідведення, електроенергії, вивезення побутового сміття та рідких нечистот). Крім того, один раз на рік, для сімей, які використовують для опалення тверде паливо, а для приготування їжі скраплений газ, надається грошова субсидія на їх купівлю (Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива).

Постановою Кабінету Міністрів України №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» прийняті єдині для всієї України норми житла та споживання комунальних послуг, на які може бути призначена субсидія. Вищевказані стандарти періодично оновлюються новими постановами КМУ в галузі субсидування (lawportal.com.ua відстежує ці зміни).

Оновлені Кабміном норми споживання газу і води (з розрахунку на одну людину) та електроенергії (світла) для нарахування субсидії протягом 2020 року можна переглянути в нашій Таблиці споживчих лімітів обсягів ЖКП.

socialni komunalni normatyvy

Кабмін періодично змінює соціальні нормативи споживання житлово-комунальних послуг для надання пільг і субсидій. Наприклад, для сімей, що складаються з 1-2 непрацездатних осіб (в тому числі пенсіонерів) соціальна норма житла, на яку надається субсидія, була збільшена з 49 кв. м. до 75 квадратних метрів на домогосподарство. Однак збільшення соціальних норм житла для пільговиків і отримувачів субсидійних грошей було скасовано Постановою Кабінету Міністрів України № 329 від 27.04.2018 року.

За результатами розгляду заяви на отримання та продовження субсидії, Комісія з питань призначення житлових субсидій має право задовольнити заяву і надати субсидіювання на загальну площу житла з урахуванням понаднормової площі за умови, що вона перевищую соціальну норму, розраховану для домогосподарства, не більш як на 30 %.

Через карантин у зв’язку з коронавірусом одержувачам житлових субсидій виплатять додаткову компенсацію на оплату комунальних послуг (середній розмір доплати від держави становить 300 гривень). Через коронавірус соціальні нормативи використання електроенергії, газу та води на період карантину збільшені на 50 відсотків.

Як отримати житлово-комунальну субсидію в 2020 році?

Процедура оформлення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення (соцзабез) за місцем реєстрації заявника (орендарі — за місцем проживання). Призначення субсидії здійснюється на підставі заяви та декларації. Документи можуть бути подані особисто або надіслані поштою. Крім того, в Україні працює система онлайн-оформлення субсидій.

Міністерство соціальної політики України оприлюднило інформацію про спрощення порядку надання субсидій. Згідно із заявою українського Уряду, таке рішення прийнято у зв’язку з регулярним підвищенням тарифу на житлово-комунальні послуги (зокрема — на газ, холодну і гарячу воду, електроенергію та теплопостачання). Вам буде потрібен наступний перелік документів для отримання субсидії (оновлений список):

 • заява на субсидію
 • при наймі житла — договір оренди
 • декларація про доходи (докладніше про заповнення декларації: які доходи враховуються)

На який термін призначається житлова субсидія?

Комунальна субсидія надається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців.

Періоди року, які використовуються для розрахунку субсидії:

 • на неопалювальний сезон — з 1 травня по 30 вересня
 • на опалювальний сезон — з 1 жовтня по 30 квітня

Для орендарів житла (квартирантів) правила отримання субсидії дещо інші. Відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг здійснюється за наявності договору найму (оренди). Субсидія надається до кінця місяця, в якому закінчується термін дії договору оренди, але не більше, ніж на 1 рік. Автоматичного переоформлення субсидії для квартирантів не передбачено і для подальшого отримання компенсації на сплату ЖКГ орендарю необхідно особисто звернутися в УПтаСЗН.

Для домогосподарств, які використовують природний газ / електроенергію для індивідуального опалення, розмір субсидії на опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.

У деяких випадках субсидія може бути призначена за минулий період. Зокрема, при зверненні протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону субсидія призначається з початку такого сезону. Подібна норма діє і відносно громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах, субсидія їм може бути призначена з дня виникнення відповідного права, але не більше ніж за 6 місяців до звернення за субсидією.

При відсутності змін в родині перерахунок субсидій здійснюється автоматично і не вимагає додаткового звернення до органів соцзахисту. Однак основним моментом для збереження житлової субсидії є своєчасне погашення своєї частини платежу за послуги ЖКГ. В 2020 році субсидія не призначається і термін її дії на наступний період не продовжується, якщо у громадян є борг по оплаті комуналки строком більше одного місяця (Постанова Кабміну № 62 від 06.02.2019).

Перепризначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон для деяких категорій субсидіантів здійснюється виключно після надання нових заяв і декларацій. Зокрема, це:

 • внутрішньо переміщені особи. Для оформлення субсидії ВПО більше не потрібно подавати договір найму житла, підставою для нарахування компенсації є акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї
 • громадяни, які звертаються за грошовими виплатами на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива
 • сім’ї, в яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб в попередньому сезоні менша, ніж кількість прописаних

Як розрахувати розмір субсидії в 2020 році на оплату комуналки?

Алгоритм дій при самостійному розрахунку розміру житлової субсидії наступний:

 • визначення середньомісячного сукупного доходу сім’ї
 • розрахунок обов’язкового відсотка платежу за послуги ЖКГ
 • обчислення розміру обов’язкового платежу

Увага! При розрахунку сукупного доходу сім’ї не враховується допомога при народженні дитини, аліменти, державна соцдопомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також допомога внутрішньо переміщеним особам. Решта видів соціальних виплат (в тому числі стипендія) підлягають обліку.

Для приватних підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, сукупний дохід (незалежно від отриманого прибутку) за кожен місяць розраховується за таким принципом:

 • ФОП платники єдиного податку 1 групи — зараховується дохід на рівні мінімальної заробітної плати, встановленої Кабміном
 • ФОП платники єдиного податку 2 групи — два розміри мінімальної зарплати
 • ФОП платники єдиного податку 3 групи — три розміри мінімальної зарплати

Онлайн-калькулятор розрахунку субсидій

Сам по собі розрахунок субсидії досить складний, тому що пов’язаний з використанням безлічі критеріїв і застосуванням різних коефіцієнтів і формул. Щоб спростити для громадян процес обчислення Міністерство соціальної політики України розробило онлайн калькулятор субсидії.

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій. Згідно з нововведеннями, при призначенні безоплатної компенсації на оплату ЖКГ до сукупного доходу громадян тепер не будуть зараховуватися:

 • вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок
 • вартість протезно-ортопедичних виробів та засобів реабілітації
 • суми регресних виплат (відшкодування шкоди за ушкодження здоров’я працівника)

Ще одним нововведенням КМУ при призначенні субсидії на 2020 рік є послаблення пенсіонерам. Змінено систему обліку доходів, тепер непрацюючі пенсіонери будуть оформляти житлову субсидію за новими правилами. Замість сукупного доходу за попередній рік, при розрахунку компенсації пенсіонеру враховується дохід тільки за один місяць, який передував зверненню в УПіСЗН.

Як отримати субсидію тільки на фактично проживаючих мешканців?

Розгляд комісією питання про нарахування субсидії на фактичну кількість людей, які проживають в квартирі (будинку), здійснюється на підставі письмової заяви субсидіанта з відповідним проханням. При цьому, в декларації вказується повний склад зареєстрованих мешканців, але з позначкою «не проживають» навпроти відсутніх членів сім’ї.

На підставі цих документів, а також довідки, що підтверджує факт непроживання конкретної особи за цією адресою, соціальний інспектор перевіряє матеріально-побутові умови і складає акт. За результатами перевірки співробітниками УСЗН готується подання на Комісію, рішення якої є обов’язковим до виконання ЖКГ.

Таким чином, цілком реально отримати через комісію постанову про нарахування плати за послуги ЖКГ тільки на фактично проживаючих у квартирі людей (наприклад, не 4 прописаних, а 2 реально проживаючих). В такому випадку доходи для розрахунку субсидії враховуються тільки на тих осіб, які фактично мешкають в квартирі чи будинку.

Уточнення! Винесення такого рішення жодним чином не впливає на прописку громадян, відсутніх за зареєстрованим місцем проживання. Вони як і раніше будуть прописані за старою адресою, але на період їх відсутності плата за комунальні послуги нараховуватися їм не буде.

Про які зміни в сім’ї необхідно повідомити в соцзабез?

Відповідно до закону, одержувач субсидії зобов’язаний повідомити орган соціального захисту населення про будь-які зміни в родині, будь то зміни в складі мешканців, соціального статусу, джерела доходів, модифікації переліку одержуваних ЖКГ послуг або умов їх надання, а також про придбання товару або оплати послуг на суму понад 50 000 гривень. Інформування органу соцзахисту про зміни, що сталися відбувається у встановлений Законом термін (один місяць), шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява та декларація.

Чи проводиться перерахунок субсидії при підвищенні вартості комунальних послуг?

Відповідно до пункту 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, перерахунок субсидії в межах установленого терміну її призначення здійснюється без звернення громадян у випадках:

 • зміни цін і тарифів на послуги ЖКГ
 • встановлення нової дати початку (закінчення) опалювального періоду
 • встановлення КМ нового розміру частки витрат громадян на оплату ЖКГ
 • зміни соціальної норми житла та нормативів користування комунальними послугами
 • проведення перерахунку розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі

1) Хто має подати документи (заяву та декларацію) для призначення субсидії на зимовий період?

• Громадяни, які у літній період користувались пільгою на оплату житлово- комунальних послуг, а на зимовий бажають користуватись житловою субсидією;
• Громадяни у яких відбулися зміни у складі сім’ї або зміни у складі зареєстрованих осіб у житловому приміщенні;
•якщо в складі сім’ї є повнолітні, які, за даними податківців та Пенсійного фонду, не мають доходів, їх дохід менше мінімальної зарплати, сплатили ЄСВ нижче мінімального рівня протягом трьох місяців. Студенти, зареєстровані в Державній службі зайнятості безробітні, одержувачі соціальних пенсій до цієї категорії не належать;
• якщо в складі сім’ї є тимчасово переміщені особи;
• якщо кількість проживаючих більша, ніж зареєстрованих;
• орендарям житла.

2) Кому на опалювальний сезон субсидія буде призначатись автоматично без звернення?

Громадяни, яким у неопалювальний сезон було призначено житлову субсидію (навіть якщо призначення було нульовим) та у яких не відбулось ніяких змін, розрахунок субсидії буде здійснюватись автоматично.

3) Коли розпочинається опалювальний сезон?

• Опалювальний сезон розпочинається з 15 жовтня та закінчується 15 квітня (включно).

4) Якщо наявна заборгованість по будь-якій організації, чи буде призначена субсидія?

• Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 848 зі змінами, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурними підрозділами з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації підприємствами-надавачами житлово-комунальних послуг) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (на сьогодні це 340 грн.). Крім того, існує механізм реструктуризації заборгованості споживачів з оплати житлово-комунальних послуг на підставі укладеного договору з надавачами цих послуг.
Але! Звертаємо Вашу увагу, якщо в період отримання житлової субсидії, у Вас виникне заборгованість (станом на 1 травня 2021 р.) по будь-якій організації, то житлову субсидію на наступний період буде призначено лише після сплати боргу за даною організацією або після складання договору реструктуризації заборгованості.

5) Про які зміни і коли потрібно повідомляти управління соціального захисту?

В період отримання житлової субсидії при будь-яких змінах слід повідомляти протягом 30 календарних днів, а саме:
•зміни у складі сім’ї;
•зміни у складі зареєстрованих осіб у житловому приміщенні;
•зміни документів, що посвідчує особу;
•зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг;
•придбання транспортного засобу з датою випуску до 5 років;
•придбання майна, товарів або сплачено послуги на суму понад 50 тис.грн.

Все про житлові субсидії на опалювальний сезон 2020-2021 року надав Юридичний портал України.

Про новий розмір субсидії на опалювальний сезон 2020-2021 рр. Ви зможете дізнатись орієнтовно після 25 жовтня 2020 року.

Читайте також:

В Івано-Франківську через карантин збільшать субсидії (ВІДЕО)

Ваш гороскоп на тиждень: 12 – 18 жовтня

Як 30 років тому на Прикарпатті відкрили перший в Україні пам’ятник Степану Бандері

 

 

 Новини партнерівКоментарі

0

Коментарів ще немає

Залишити відповідь

Ваш email не буде опублікований. Обов’язкові поля позначені зірочкою (*)

Поле має бути заповнене
Поле має бути заповнене
© 2020 Всі права захищено