Івано-Франківськ

Відомі випадки в історії вбивства українців за гасло “Слава Україні”

Випадок розстрілу українського військового 6 березня не єдиний в історії України.

Відомі випадки в історії вбивства українців за гасло "Слава Україні"

6 березня у мережі опублікували відео, де окупанти розстріляли беззбройного українського військовополоненого. На відео захисник каже: «Слава Україні». Після цього російські загарбники його вбили. Колись в Україні вже були такі випадки. Про них написав історик, голова Крайової пластової ради «Пласту – НСОУ», Юрій Юзич, пише ПІК.

“Перший такий відомий випадок стався в березні 1919 року у центрі Львова. На Цитаделі. Перед розстрілом звичайні сільські юнаки із передмістя вигукнули: «Слава Україні!». Це були хлопці, яких звинуватили в розвідувальних діях на користь української армії. Їхні прізвища – Фолис та Саламонович (за іншими даними цим другим був ремісник Єремійчук)”, – розповів він.

Розстрілювали їх, прив’язавши до спеціально вкопаних стовпів, зв’язавши руки колючим дротом. Кожному на плечах намалювали крейдою хрест там, де серце. Стріляли в спину.

У березні 1939 року мадяри масово розстрілювали полонених вояків Національної оборони Карпатської України та активістів “Карпатської Січі”. Більшість із них вмирала з окликом “Слава Україні”. Показово, що так приймали смерть не лише українці, захищаючи українське Закарпаття. Серед розстріляних на Красному полі був і угорець на ім’я Францко.

В групі Францка був і чотар Юрко Пекар, активіст місцевого Пласту. Йому прив’язали на шию камінь – бо смертельно поранених українських вояків далі кидали в Тису. На камені написали: “Так згинуть всі українці”. Вмираючи Пекар крикнув: “Слава Україні!”.

Капелан “Карпатської Січі”, василіанин Севастіан Сабол, під враженням героїчної постави січовиків написав один із своїх віршів. Писав під творчим псевдонімом – “Зореслав”. Там є такі слова: Минулося, та не забулось! Хуст / остався спомином живим понині: / Розстріляний стрілець, а з його уст / Останній покрик: “Слава Україні!”.

У наступні 20-ть років саме так загинули тисячі вояків і воячок УПА та підпільників і підпільниць ОУН. Як розповідав один шокований чекіст: ти його кишки на руку намотуєш, а він тобі – з усмішкою: “Слава Україні!”.

І знову березень. Тепер вже 2023 року. Московські окупанти повели на розстріл воїна Тимофія Шадура. Вони, очевидно, знали, що перед ними чоловік, якого прийшли “визволяти”. Точно бачили, що він в однострої Збройних Сил України. А він їм, спокійно… В очі: “Слава Україні!”.

Читайте також у ПІК:

Приєднуйтесь до нас  у Facebook,Instagram,Youtube та  Telegram

Читайте нас у тг
Новини партнерівКоментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено