На перший погляд вони непомітні, втім, мають своє історичне, архітектурне та подекуди сакральне значення для колишнього Станіславова, а нині – Івано-Франківська, розповідає ПІК.
Минулого тижня наша мандрівка пролягала потіком Рудка. А нині пропонуємо вам розповідь про ще одну важливою у минулому водну артерію міста – річковою системою Млинівка.
Найбільша «внутрішня» артерія села Княгинин – Млинівка брала воду з Бистриці за десяток кілометрів від містечка, біля села Стебник. Дорогою потік крутив колеса млинів.
За правилами водокористування млини не дозволялося облаштовувати на природніх водоймах, оскільки споруда могла постраждати або ж бути знищеною під час повені. Мірошники підводили воду спеціальними каналами, які звали Млинівками, писав свого часу “Західний кур’єр”.
На станиславівській Млинівці розташовувалося п’ять млинів, з інтервалом у два кілометри. Їх розташування можна знайти на військово-топографічні мапи Галичини кінця ХVIII ст. Ф. фон Міга, датованій 1779–1783 рр.:
Загалом вздовж правого берега р. Бистриці-Солотвинської працювало з десяток млинів. Вода у Бистрицю поверталася в районі сучасного мостопроводу на вул. Галицькій.
Чому така назва – Млинівки, бо колись у Крихівцях стояли млини. Також Крихівецькі Млинівки частково живили штучне озеро, зроблене в 60-ті роки у парку Шевченка, і вони впадали у Бистрицю.
Згодом води Млинівки живили міське озеро, що було побудоване у 1954-55 рр. на заболочених грунтах. Урочисте відкриття водойми відбулося 25 червня 1955-го.
З початком житлової забудови мікрорайону Набережної ім. В. Стефаника (кінець 1960-х) Млинівку, а згодом й інші місцеві потоки сховали у труби.
На перших порах вода з них все ще потрапляла у Бистрицю. З часом якість води у підземних ріках погіршувалася, тож нині, як стверджують фахівці «Івано-Франківськводоекотехпрому», вони перенаправлені у дощову каналізацію.
Сьогодні Млинівка продовжує свій плин на відтинку від Стебника, через Драгомирчани та Крихівці, житловий масив “Калинову Слободу”, мікрорайон БАМ, попри міське озеро та впадає у Бистрицю, притоку Дністра.
Читайте також:
- Мандри непомітним Івано-Франківськом: вулиця Стефаника (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: вулиця Рєпіна (ФОТО)
- Мандри непомітним Івано-Франківськом: вулиця Лермонтова (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: вулиця Маланюка (ФОТО)