Дитяче кафе на гетьманських валах відрили у 1985 році, пише “ПІК“.
Заклад вирізнявся насамперед оригінальною будовою – овальна форма без традиційних кутів. Прозорі стіни створювали враження, ніби столики оточені деревами. А ще – чудовий інтер’єр залу: панно на теми відомих казок, вітражі з кольорового скла, декоративні світильники (карбування по міді). А голуба стеля нагадувала весняне небо. Підлога була встелена зеленим килимом, ніби молодою травою.
Обслуговували відвідувачів дівчата у вишиваних блузках і червоних в білих горошок спідницях і косинках. Робили це зазвичай швидко та красиво.
А що ж було у меню? Салати «зайчик», «ласунчик», «ріпка», бульйон з рідким тістом, борщ, різноманітні каші з молоком, млинці, чай з варенням і медом. Усі страви були приготовлені з турботою про здоров’я і настрій насамперед маленьких відвідувачів.
У 80-х дітки мали змогу послухати в «Казці» пісні з мультфільмів, веселі мелодії (для цього у кафе був програвач, магнітофон). Двічі на тиждень там гостював театр ляльок. Словом, завітавши у «Казку», діти почували себе ніби в казці.
До слова, на сторінці Фотоархіву Степана Назаренка у соціальній мережі опублікували фото кафе середини 1980-х років авторства Вадима Клименка.
“Кафе було гарне. Каву варили в турках (по турецьки), морозиво пломбір. Місце чудове високо на валах. Тепер буде церква. Внизу бар, збоку маєток Потоцьких. Недалеко, на Василіянок, монастрир“, – писали в соцмережі франківці.
ФОТО: М. Бойчук
Але з часом із дитячого кафе перетворилося у звичайний заклад громадського харчування, а вже у 90-х роках там щораз більше наливали не молочних коктейлів, а – набагато міцніших напоїв. Згодом кафе закрили, території обгородили та на певний час забули.
До теми
Чому “Казка” не здійснилася?
У 2001 році приміщення кафе та територію довкола нього площею 13,9 соток колишній мер Зіновій Шкутяк, згідно з рішенням міської ради, віддав в оренду ЗАТ «Конкорд» (згодом – ПП «Гаразд України») для реконструкції кафе «Казка», розповідав “ГК“.
Але територія поступово захаращувалася, а обіцяного відродження кафе не відбувалося. У 2004 році фірма «Гаразд України» (чи «Конкорд»?) передає свої права оренди Івано-Франківській єпархії УГКЦ. Отже, саме єпархія мала доглядати за територією і не дати їй перетворитися на смітник.
На паркані, яким сьогодні обгороджена територія «Казки», висить щит із проєктом фасаду церкви з прибудовою. Проєкт погодив у 2006 році в.о головного архітектора Володимир Ідак. Сьогодні Ідак очолює відділ охорони культурної спадщини міста. Він підтримує думку, що церкву на місці історичних валів будувати не бажано, але каже, цей процес уже незворотний.
«В кінці 80-их років була зроблена велика помилка, коли побудували універсам з кафе «Казка» на відрозі валів. Власне тоді відбулося брутальне руйнування валів як складової частини Станиславівської фортеці. Потім відбулася приватизація, і власник кафе у 2002-2003 роках висловив бажання замість кафе побудувати там церкву. Це, швидше за все, було кон’юнктурне рішення, і воно мені не подобається».
Згадали восени 2016 року, коли тут таки розпочали будівництво церкви. Щоправда, із чималим супротивом зі сторони громади. Наразі триває активна фаза забудови.
Якщо ви маєте власні спогади про кафе “Казка”, пишіть у коментарях до нашого матеріалу у соцмережах.
Читайте на ПІК інші розповіді рубрики “Назад в минуле”:
- Назад у минуле: кафе “Чанахи” в Івано-Франківську (ФОТО)
- Назад в минуле: жива музика і танці в старому Івано-Франківську (ФОТО)
- Назад у минуле: лазня на Низовій та бар “Ватра” в Івано-Франківську (ФОТО)
- Назад у минуле: улюблена “Молочка” в Івано-Франківську (ФОТО)
- Назад в минуле: кафе “Юність” на “стометрівці” у Франківську (ФОТО)
- Назад в минуле: торговий центр “1000 дрібниць” в Івано-Франківську (ФОТО)