Комплекс палацу був збудований у 1672—1682 рр. і добудовувася у 1980-х. Його звів польський коронний гетьман Анджей Потоцький для себе і родини.
Він використовувався спершу, як місце проживання власників Станиславова, а згодом — як військовий госпіталь. У радянські часи тут також діяв військовий госпіталь.
Проте найбільший інтерес у дослідників викликають підземелля резиденції, оповиті численними легендами.
“Дуже ймовірно, що підземні ходи були скрізь під містом і з`єднювали споруди. Місто у нас є насипане, а коли робиться насип – набагато простіше викласти склепіння і зверху насипати, ніж рити підземні ходи“, — розповів директор КП “Простір інноваційних креацій “Палац” Володимир Гайдар.
Підземні кімнати
У одному з корпусів вниз ведуть підйомні сходи на ланцюгах, що також додає атмосфери.
Складається він з трьох невеликих кімнат. Раніше, коли тут був військовий госпіталь, в цих приміщеннях зберігалася картопля. Про це розповідає нам листок на дошці в куті кімнати.
Наступна кімната ще нижче попередньої. Тут насипана велика купа піску.
Остання кімната являє собою великий арочний зал.
Справа “віконечко” на поверхню, імовірно, для вентилювання приміщень. На превеликий жаль тут підвал закінчується. Далі глуха стінка. Але саме за нею можуть бути продовження коридорів та підземних ходів.
За давніми переказами, під середмістям колись проходив колосальний підземний хід, який сполучав палац власників міста магнатів Потоцьких із головним міським храмом – костелом-колегіатою Найсвятiшої Дiви Марiї (тепер – приміщення Музею мистецтв Прикарпаття).
Потаємні ходи
На території Палацу Потоцьких було виявлено “дренажні ходи”. Основне їх призначення досі залишається загадкою, але ймовірно, це був вихід із території Палацу.
На жаль, поки не вдалось дослідити куди веде цей шлях. Втім, він міг з’єднуватись із Тринітарським монастирем. Поки це тільки здогадки. Висота підземелля сягала 140 см, тобто людина могла безперешкодно там пересуватись, досліджувала «Вежа».
Таких ходів на території Палацу Потоцьких має бути декілька, каже керівництво. Втім, щоб їх дослідити, необхідні відповідні ресурси, яких на жаль немає. Просто розкопати – погана ідея, адже з часом вони почнуть руйнуватись. Тож необхідні не тільки ресурси, а й ідея подальної реалізації знайденого.
Існують легенди, що є декілька підземних тунелів, які вели з палацу аж до Галича. Реальнішою версією є та, що ці ходи з’єднували стратегічні об’єкти міста. Але підтверджень йому наразі немає. Як і не знайдені самі ходи…
Читайте також:
- Мандри непомітним Івано-Франківськом: вулиця Стефаника (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: вулиця Рєпіна (ФОТО)
- Мандри непомітним Івано-Франківськом: вулиця Лермонтова (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: вулиця Маланюка (ФОТО)
- Мандри непомітним Івано-Франківськом: потік Млинівка (ФОТО)
- Мандри непомітним Івано-Франківськом: єврейський цвинтар за озером (ФОТО)
- Мандри непомітним Івано-Франківськом: цвинтар “У Спузяка” та пошуки вампіра (ФОТО)
- Мандри непомітним Івано-Франківськом: загадкова історія озера на Товарній (ФОТО)
- Мандри непомітним Івано-Франківськом: “Колонія Лібермана” в Станіславові (ФОТО)