Івано-Франківськ

Ретро Франківськ: як замайоріли перші синьо-жовті стяги на Прикарпатті (ФОТО)

Сьогодні, 23 серпня, в Україні відзначають День Державного Прапора України.

1cb7b54768e4743e973a7629e30517c8

ПІК вирішив пригадати події 30-літньої давності, які яскраво засвідчили про незламність прагнень українців до державної незалежності та стали яскравою сторінкою історії нашого міста.

8 квітня 1990 року відбулася сесія Івано-Франківської обласної ради народних депутатів, на якій прийнято рішення, згідно з яким, було вирішено встановити український прапор над будівлею обласної ради та над міською ратушею. Вивісити синьо-жовте полотнище президія ради доручила Петрові Арсеничу, Зіновію Думі та Маркіянові Чучуку. Саме ж підняття та встановлення національного знамена над куполом ратуші відбулось на Великдень 15 квітня 1990 року.

Слід зазначити, що ще до цієї події, 21 січня 1990 року синьо-жовтий прапор був піднятий Тарасом Майстришиним на риштуванні ратуші, яка у той час перебувала на ремонті.

Я знайшов прапор і древко до нього, але не моє завдання було його нести. Я займався організацією і фіксацією події на фото.  Та поки я це робив, то виявилося що навколо нема нікого з наших і я сам несу прапор. То якось так скерувала доля. Ми прийшли до Ратуші, а її вже зачинили. Ярослав Шевчук запропонував принести драбину. Ми її приставили до парапету першого поверху. І я почав лізти по драбині – був наймолодшим серед наших на той час. Вище було змонтовано риштування і я по ньому доки зміг, доти піднявся. І десь так на рівні третього поверху ратуші почав закріплювати прапор – зняв з себе махеровий шарф і прив’язав ним стяг. Той шарф ще досі у мене зберігається як згадка і символ тих часів. Навколо ратуші люди співали стрілецьких пісень. Я крикнув з висоти «Слава Україні!» Всі відповіли «Героям слава!“, – пригадує Тарас Майстришин. 

0 02 05 71297243a4c4017c5fb5142ffa738ab23ceb078b649ad61a05da177c7286d873 6e26c234953eb242 scaledЩе раніше…

До слова, вперше жовто-блакитний прапор замайорів в Івано-Франківську у 1988 році. Невеличкий прямокутник розміром 50 на 60 висів на телефонному проводі через вулицю Січових Стрільців. Хтось невідомий повісив вночі, але в обід прапорець зняли.

Того ж року, синьо-жовте знамено було піднято 14 травня. Під час відкриття пам’ятника Тарасові Шевченку у селі Воскресінці Коломийського району це зробив громадський діяч, член УГС, юрист Володимир Ковальчук.

prapory 4 scaled

Мені доручили підняти синьо-жовтий прапор. Потім навколо потягнулися руки. Подія була однохвилинною, бо прапор відразу забрали. За свій вчинок гордий. І зараз би повторив його. Нині так події розвиваються, що ніхто не міг і уявити, що так складеться. Осмислюєш, що героями є ті, хто віддав життя, а ми тоді просто робили маленький вчинок. Але то був інший час, треба було і цього. Зараз інший час і це вже не до порівняння“, – пригадує Володимир Ковальчук.

prapory 1 scaled

У тому ж році (у ніч на 7 листопада 1988 року) група старшокласників-патріотів із сусідньої школи № 15 підняла на шпилі костелу синьо-жовтий прапор. Полотнище пошила Світлана Деркач, а встановив його Ігор Дуневич. Радянське керівництво підняло на вуха всіх силовиків. Древко намагалися перебити автоматними чергами, втім воно виявилось… залізним. Тоді знайшли якогось альпініста, і той зняв прапор.

Prapor na kosteli

П.С. Якщо ви маєте власні спогади, пишіть у коментарях до нашого матеріалу у соцмережах. Дякуємо!

Читайте на ПІК інші розповіді рубрики “Назад в минуле”: 

Приєднуйтесь до нас  у Facebook,Instagram,Youtube та  Telegram

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено